کلینیک ارتوپدی کودکان|متخصص ارتوپد کودکان

کلینیک ارتوپدی کودکان

درمان تورتیکولی در نوزادان (کجی گردن کودکان)

کجی گردن

تورتیکولی یا کجی گردن در نوزادان عارضه‌ای است که در آن انقباض و کوتاه شدن عضلات گردن باعث خم شدن سر نوزاد به یک سمت می‌شود. تورتیکولی پس از پاچنبری و دررفتگی لگن سومین عارضه‌ شایع میان نوزادان است و از هر ۲۵۰ نوزاد، ۱ نوزاد به این عارضه مبتلا می‌شود. نوزاد ممکن است از بدو تولد به تورتیکولی مبتلا باشد (تورتیکولی مادرزادی) و یا در زمان نوزادی و کودکی دچار این مشکل شود (تورتیکولی اکتسابی). بسیاری از والدین پس از تشخیص این عارضه در نوزاد خود بسیار مضطرب می‌شوند، اما تورتیکولی در نوزادان معمولا به دلیل نرمی استخوان‌ها و عضلات آن‌ها به راحتی قابل درمان است.

تورتیکولی چیست؟

تورتیکولی گردن

معادل لاتین واژه تورتیکولی «Torticollis» است که از ترکیب دو کلمه‌ لاتین “tortus” و “collum” به وجود آمده و به معنای گردن پیچ خورده یا کج شده است.

این بیماری در نوزادان و کودکان نسبتا شایع است و حتی بزرگسالان نیز می‌توانند به آن مبتلا شوند. در تورتیکولی، عضله‌ استرنو کلیدوماستوئید (SCM) که در دو طرف گردن قرار دارد و پشت جمجمه را به استخوان جناغ سینه و ترقوه متصل می‌کند، بر اثر انقباض به تدریج کوتاه شده و باعث می‌شود که سر نوزاد به یک طرف خم شود. نوزادانی که دارای تورتیکولی هستند، هنگام چرخاندن سر خود به جهات مختلف دچار مشکل می‌شوند.

علائم تورتیکولی یا کجی گردن در نوزادان

تشخیص عارضه‌ تورتیکولی یا کجی گردن در نوزادان از بدو تولد دشوار است و بسیاری از والدین پس از گذشت ۶ الی ۸ هفته‌ اول، متوجه‌ وجود مشکلی غیرعادی‌ در گردن نوزاد خود می‌شوند. عموما این عارضه تنها پس از اینکه نوزاد قادر است سر و گردن خود را  تا حدی کنترل کند، قابل تشیخص خواهد بود. علائمی که والدین ممکن است در نوزاد خود مشاهده کنند شامل:

 • سر نوزاد به یک سمت خم شده و چانه‌ او به سمت شانه‌ مخالف کج می‌شود. نزدیک به ۷۵ درصد نوزادانی که مبتلا به تورتیکولی هستند، از تورتیکولی سمت راست رنج می‌برند.
 • سر نوزاد به سهولت به سمت چپ و راست یا بالا و پایین خم نمی‌شود و دامنه‌ حرکات سر و گردن او محدود است.
 • یکی از شانه‌های نوزاد از شانه‌ دیگر بالاتر است.
 • تورم عضلات گردن
 • والدین نوعی برجستگی نرم به اندازه‌ یک نخود روی گردن نوزاد حس می‌کنند که این برجستگی خطرناک نیست و معمولا با درمان تورتیکولی، پس از گذشت ۶ ماه برطرف می‌شود.
 • نوزاد ترجیح می‌دهد از بالای شانه به والدین نگاه کند و با چشم‌، آنها را دنبال نمی‌کند، زیرا برای این کار باید سر خود را بچرخاند.
 • نوزاد در هنگام شیر خوردن از سینه مادر دچار مشکل است و ترجیح می‌دهد تنها از یک سمت شیر بخورد.
 • نوزاد به سختی تلاش می‌کند تا سر خود را به سمت شما بچرخاند و انجام این حرکت برای او دشوار و با ناراحتی همراه است.
 • امکان دارد سر نوزاد از یک سمت یا هر دو سمت دچار صافی شود، زیرا نوزاد به دلیل وضعیت گردن خود همیشه جهت مشخصی را برای خوابیدن ترجیح می‌دهد.

انواع تورتیکولی

به طور کلی، تورتیکولی به دو دسته تقسیم می‎‌شود:

 • تورتیکولی مادرزادی که در آن نوزاد از بدو تولد به این عارضه مبتلا است. در این نوع تورتیکولی، فرم صورت و گردن نامتقارن است، زیرا به دلیل نیروی جاذبه، صورت نامتقارن نوزاد به صورت ناهمسان به سمت پایین کشیده شده و باعث می‌شود یک طرف جمجمه صاف شود. این نوع تورتیکولی معمولا به سادگی با انجام فیزیوتراپی و تمرینات کششی برطرف می‌شود.
 • تورتیکولی اکتسابی که در زمان نوزادی، کودکی و یا حتی بزرگسالی رخ می‌دهد. این نوع تورتیکولی معمولا بین چهار تا شش ماهگی نوزاد بروز پیدا می‌کند و برخلاف تورتیکولی مادرزادی، معمولا دارای نامتقارنی صورت نیست. تورتیکولی اکتسابی می‌تواند خوش‌خیم باشد و به سادگی برطرف شود یا نشانه‌‌ای از ابتلا به یک عارضه‌ جدی‌تر باشد. به همین دلیل اگر کودک شما به این نوع تورتیکولی مبتلاست، باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات درمانی مناسب انجام شود.

با اختلاف زیاد، شایع‌ترین نوع تورتیکولی یا کجی گردن، تورتیکولی ماهیچه‌ای مادرزادی است. اگرچه بسیاری از نوزادان با این عارضه متولد می‌شوند، اما والدین ممکن است تا چندین هفته یا چندین ماه پس از تولد، متوجه وجود این عارضه در نوزاد خود نشوند و زمانی به آن پی ببرند که نوزاد تا حدی، توانایی کنترل سر و گردن خود را بدست آورده‌ است.

علل بروز تورتیکولی؛ چرا نوزادان به این عارضه مبتلا می‌شوند؟

عوامل مختلفی منجر به بروز تورتیکولی یا کجی گردن نوزادان می‌شوند که این عوامل بر اساس نوع تورتیکولی در نوزادان (مادرزادی یا اکتسابی) متفاوت هستند.

علل بروز تورتیکولی مادرزادی

علل اصلی این عارضه در نوزادانی که مبتلا به تورتیکولی مادرزادی هستند، کوتاه شدن و منقبض شدن عضله‌ استرنو کلیدوماستوئید (SCM) است. عضله‌ استرنو کلیدوماستوئید در واقع دو عضله‌ بزرگ است که در دو طرف گردن قرار داشته و پشت جمجمه را به استخوان جناغ سینه و ترقوه متصل می‌کند. وظیفه‌‌ اصلی این عضله، کنترل حرکت سر است. عوامل مختلفی موجب انقباض این عضله شده و باعث می‌شوند که سر نوزاد به طور غیرطبیعی به یک سمت خم شود. برخی از این عوامل شامل:

 • حالت قرارگیری جنین در رحم مادر قبل از زایمان
 • رشد غیرطبیعی عضله‌ استرنو کلیدوماستوئید (SCM)
 • ضربه یا آسیب به عضله‌ استرنو کلیدوماستوئید در هنگام زایمان
 • تجمع خون در عضلات گردن نوزاد (هماتوما)
 • ضخیم شدن غیرعادی بافت ماهیچه (فیبروسیس) در نوزاد

علل بروز تورتیکولی اکتسابی

نوزادان و کودکانی که از بدو تولد به تورتیکولی مبتلا نشده‌اند، ممکن است بعدها بر اثر دلایل مختلف به این عارضه دچار شوند. تورتیکولی یا کجی گردن اکتسابی در کودکان می‌تواند دارای دو نوع خوش‌خیم و یا بسیار بدخیم باشد. از مهم‌ترین علل بروز تورتیکولی اکتسابی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عفونت ملایم (معمولا ویروسی)
 • ضربه‌ نسبتا شدید به سر و گردن
 • رفلاکس معده (GERD)
 • عفونت بافت نرم و تنفسی اطراف گردن
 • ناهنجاری در مهره‌های گردن
 • مشکلات بینایی
 • واکنش غیرطبیعی به برخی داروها
 • سندروم سندیفر که عارضه‌ی نادری است و در آن رفلاکس معده با اسپاسم و گرفتگی گردن همراه است.

تشخیص تورتیکولی؛ چه زمانی باید کودک یا نوزاد را نزد پزشک ببریم؟

اگر کودک یا نوزاد شما دارای علائم مشکوک ابتلا به تورتیکولی یا کجی گردن است، باید هرچه سریع‌تر برای معاینه به پزشک متخصص ارتوپد کودکان مراجعه کنید. پزشک در ابتدا وضعیت گردن نوزاد را معاینه کرده و میزان چرخش گردن او را مورد بررسی قرار می‌دهد. سپس، ماهیچه‌های گردن را معاینه می‌کند تا اطمینان حاصل کند که آیا در ماهیچه‌های گردن نوزاد انقباض یا تورم وجود دارد یا خیر. پزشک بر اساس شرایط همچنین ممکن است به منظور بررسی بیشتر وضعیت فرزند شما عکس‌برداری X-Ray، سی‌تی اسکن یا سونوگرافی نیز تجویز کند، زیرا در برخی موارد نادر، تورتیکولی با سایر مشکلات پزشکی مانند عفونت، شکستگی استخوان، حساسیت دارویی و یا مشکلات ژنتیکی مانند سندروم داون همراه است.

روش‌های درمان تورتیکولی

با درمان مناسب تورتیکولی یا کجی گردن حدود ۹۰٪ تا ۹۵٪ از نوزادان مبتلا به این عارضه، پیش از یک سالگی بهبود می یابند و اگر فرآیند درمان، پیش از شش ماهگی آغاز شود، ۹۷٪ از نوزدانی که از این عارضه رنج می‌برند به طور کامل بهبود پیدا می‌کنند (منبع).

روش‌های مختلفی برای درمان تورتیکولی مادرزادی وجود دارد که بر اساس شرایط و سن نوزاد، تکنیک‌هایی برای درمان تورتیکولی توصیه می‌شود.

تمرینات کششی

انجام تمرینات کششی یکی از مؤثرترین روش‌های درمان تورتیکولی در نوزادان است. تمرینات کششی، در صورتی که به طور اصولی، مداوم و با راهنمایی فیزیوتراپ انجام شوند، به شل شدن عضلات گردن و انقباض عضلات کمک می‌کنند تا وضعیت گردن نوزاد به تدریج به حالت طبیعی خود بازگردد.

 • از آنجایی که در توتیکولی، عضله گردن منقبض است، تمرینات کششی به شل شدن عضلات کمک می‌کنند. برای انجام این کار، سر کودک را به آرامی به سمت دیگر بچرخانید. به عنوان مثال، اگر سر کودک شما به سمت راست می‌چرخد، بسیار آرام و ملایم، سر و گردن او را به سمت چپ کشش دهید.
 • درمان خانگی شامل تمرینات دامنه حرکتی غیرفعال (PROM) است. در تمرینات PROM باید به آرامی گردن فرزندتان را حرکت دهید تا عضلات منقبض گردن او کش بیایند. انجام این کار به بهبود دامنه‌ حرکتی گردن کمک می‌کند و خطر تاخیر در رشد را نیز کاهش می‌دهد.
 • فیزیوتراپ به شما نشان می‌دهد که چگونه به کشش گردن کودک خود کمک کنید. در ابتدا ممکن است نوزاد شما گریه کند، زیرا ماهیچه‌ها سفت هستند و تمرینات کششی به عضلات منقبض، فشار وارد می‌کنند. این تمرینات کششی به شل شدن عضلات کمک کرده و انجام مستمر آنها به مرور زمان برای کودک آسان‌تر می‌شود و پس از مدتی نیز تورتیکولی به طور کامل درمان خواهد شد.

فیزیوتراپی

اغلب تمرینات کششی و تغییر وضعیت خوابیدن و قرارگیری نوزاد می‌توانند تورتیکولی مادرزادی را درمان کنند. فیزیوتراپ در جلسات فیزیوتراپی، مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و حرکات کششی را به شما آموزش می‌دهد تا بر اساس این تکنیک‌ها بتوانید عضلات گردن فرزند خود را ماساژ داده و بکشید. شما باید به آرامی سر نوزاد را به سمت مخالف حرکت داده و چندین مرتبه در طول روز این حرکات کششی تورتیکولی را با او تمرین کنید. به تدریج و با گذشت زمان، تعداد حرکات را به آرامی افزایش دهید.

مطالعات نشان می‌دهند که نوزادان مبتلا به کجی گردن باید هر چه زودتر تحت درمان قرار گیرند و جلسات فیزیوتراپی را آغاز کنند تا وضعیت گردن ‌آن‌ها سریع‌تر به حالت طبیعی بازگردد. به همین دلیل، نوزادان مبتلا به تورتیکولی یا کجی گردن باید در اسرع وقت، وارد فرآیند درمان و فیزیوتراپی شوند.

 استفاده از کلاه تورتیکولی، بریس و گردنبند طبی

کجی گردن

یکی دیگر از متداول‌ترین روش‌های درمان تورتیکولی در نوزادان و کودکان، استفاده از آتل است. متخصصان برای نوزادان و کودکان، استفاده از آتل‌ را توصیه می‌کنند. کلاه تورتیکولی یکی از این آتل‌ها است که نوعی کلاه خاص است و کودکان مبتلا به این عارضه باید تحت نظر پزشک از آن استفاده کنند. مدت زمان درمان با استفاده از کلاه تورتیکولی، بر اساس شرایط نوزاد و شدت بیماری ممکن است بین ۳ الی ۹ ماه طول بکشد.

علت کجی گردن نوزادان

گردنبند طبی مخصوص تورتیکولی یا tot collar یکی دیگر از آتل‌های پرکاربرد برای درمان تورتیکولی یا کجی گردن است که روش درمان ساده و مؤثری برای نوزادان مبتلا به ترتیکولی محسوب می‌شود. این آتل به نوزاد یا کودک کمک می‌کند تا موقعیت کلی سر و گردن خود را بهبود بخشد و عضلات دو سمت گردن خود را نیز به تدریج به یک اندازه برساند. گردنبند طبی برای کودکان بالای چهار ماه توصیه می‌شود و تنها باید در طول روز و در زمان بیداری کودک مورد استفاده قرار گیرد.

دارو درمانی

اگر فیزیوتراپی به تنهایی مؤثر واقع نشود، بخصوص در موارد تورتیکولی اکتسابی، ممکن است پزشک متخصص بر اساس شرایط بیمار، یکی از روش‌های دارو درمانی زیر را تجویز کند:

 • مصرف داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) جهت تسکین درد و ناراحتی عضلانی
 • مصرف آنتی‌بیوتیک برای کودکانی که تورتیکولی آنها ناشی از عفونت است
 • اگر علت اصلی تورتیکولی کودک، رفلاکس معده باشد باید داروهای مناسب برای درمان رفلاکس معده تجویز شود

فارغ از داروها‌یی که پزشکان تجویز می‌کنند، انجام تمرینات کششی، ماساژ و فیزیوتراپی نقش مهمی را در بهبود سریع این بیماری ایفا می‌کنند.

تزریق بوتاکس

یکی دیگر از روش‌های درمان عارضه تورتیکولی، استفاده کمکی از تزریق سم بوتولینوم در عضلات دیگر ناحیه استرنوکلئیدوماستوئید، جهت شل کردن عضلات است. سم بوتولونیوم دارویی است که به شل شدن عضلات منقبض کمک می‌کند. پزشک در این روش معمولا بر اساس شدت بیماری و وضعیت بیمار، چندین واحد مشخص از این دارو را به عضله تزریق می‌کند. این دارو، تقریبا بین ۱ الی ۲ هفته پس از تزریق، تأثیر خود را نشان می‌دهد، اما اثرات آن حدود ۳ ماه باقی می‌ماند. در واقع، بوتولینیوم یک داروی موقتی است و مصرف آن زمانی اثربخش است که با سایر روش‌های درمانی همچون تمرینات کششی و فیزیوتراپی ترکیب شود.

جراحی

اگر پس از گذشت شش ماه از تمرینات مستمر فیزیوتراپی، بهبودی حاصل نشود و درجه‌ چرخش سر به بیش از ۱۵ درجه برسد، متخصصان ممکن است روش جراحی را به عنوان آخرین روش درمان تورتیکولی انجام دهند. اکثر متخصصان در صورت انتخاب این روش برای درمان، تا ۶ سالگی کودک صبر می‌کنند.

چگونه روند بهبودی نوزاد یا کودک خود را تسریع بخشیم؟

علاوه بر روش‌های درمانی مشخصی که پزشک و فیزیوتراپ بر اساس شرایط بیماری انجام می‌دهند، تمرینات ساده و کاربردی متعددی نیز وجود دارد که با انجام ‌آن‌ها می‌توانید روند بهبودی نوزاد خود را تسریع بخشید. برخی از این تمرینات ساده شامل:

 • کودک را تشویق کنید تا سر خود را به هر دو جهت بچرخاند. این حرکت باعث می‌شود تا عضلات منقبض‌شده‌، شل شوند و در مقابل نیز عضلات شل‌شده، منقبض شوند.
 • در سمتی که نوزاد از چرخاندن سر خود به سوی آن خودداری می‌کند، اسباب‌بازی‌های موردعلاقه‌ او را قرار دهید. به عنوان مثال، اگر کودک شما اکثرا سر خود را به سمت راست کج می‌کند، اسباب‌بازی‌های او را در سمت چپ او قرار دهید.
 • هنگام خوابیدن، همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید و او را طوری در گهواره قرار دهید تا دیوار در سمتی باشد که معمولا به سمت آن می‌چرخد. به این ترتیب، زمانی که نوزاد می‌خواهد به اطراف اتاق یا به شما نگاه کند، مجبور است سر خود را بچرخاند.
 • در زمان بغل کردن، سر نوزاد را روی شانه‌ای قرار دهید که به او کمک می‌کند تا سر خود را به سمت مخالف و دچار تورتیکولی بچرخاند.
 • هنگام بازی، کودک را به پشت بگذارید و به آرامی اسباب‌بازی‌ها را از یک سمت به سمت دیگر حرکت دهید تا بتواند سر خود را در هر دو جهت بچرخاند.
 • خواباندن نوزاد روی شکم (tummy time) نیز بسیار مهم است. در ابتدا می‌توانید از یک سطح شیب‌دار استفاده کنید تا کودک به کمک آن بتواند سر خود را بلند کرده و به اطراف نگاه کند. این کار به تدریج باعث قوی‌تر شدن عضلات گردن می‌شود.
 • برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به پلاژیوسفالی (سندروم سر صاف در نوزادان) باید فشار موجود روی سر کودک را در هنگام بیداری کاهش دهید. سعی کنید مدت زمانی که کودک سوار تاب می‌شود و یا به پشت دراز می‌کشد را محدود کنید و او را بیشتر به پهلو و یا روی شکم بخوابانید تا نه تنها به قوی شدن عضلات گردن کمک شود، بلکه خطر ابتلا به پلاژیوسفالی نیز به حداقل برسد.

 مقایسه‌ روش‌های درمان تورتیکولی برای نوزدان و کودکان

در جدول زیر می‌توانید روش‌های درمان متفاوت تورتیکولی را بر اساس شرایط و شدت بیماری با یکدیگر مقایسه کنید.

روش درمان

مدت زمان درمان

زمان انجام 

تمرینات کششی

تمرینات کششی روزانه تا زمان برطرف شدن تمامی علائم و بهبودی کامل

  موارد خفیف تورتیکولی

فیزیوتراپی

معمولا بین ۶ الی ۱۲ هفته بر اساس شدت تورتیکولی و میزان همکاری نوزاد در جلسات فیزیوتراپی

تورتیکولی خفیف و متوسط

تغییر وضعیت خوابیدن یا نشستن نوزاد

تغییر وضعیت نوزاد به صورت متداول تا برطرف شدن تمامی علائم و بهبودی کامل

پلاژیوسفالی (سندروم سرصاف) و تورتیکولی خفیف

دارو درمانی

بر اساس شرایط بیمار و نظر پزشک

تورتیکولی متوسط

خواباندن نوزاد روی شکم

خواباندن نوزاد روی شکم به صورت روزانه و براساس دستور پزشک

پلاژیوسفالی برای جلوگیری از ابتلا به تورتیکولی

آتل‌های ارتوپدی

به طور مداوم یا بر اساس نظر پزشک

تورتیکولی شدید همراه با سایر شرایط پزشکی

تزریق بوتاکس

اثرات آن بین ۳ تا ۴ ماه باقی می‌ماند، اما امکان دارد به تزریق مجدد نیاز داشته باشد.

تورتیکولی شدید که سایر روش‌های درمان برای آن موثر نبودند

جراحی

بر اساس نوع جراحی و مورد خاص هر بیمار متفاوت است

تورتیکولی شدید و مقاوم در برابر سایر روش‌های درمانی که ریشه در ناهنجاری‌های اسکلتی دارد

عوارض عدم درمان تورتیکولی

تورتیکولی و پلاژیوسفالی در صورت عدم درمان دارای اثرات جدی و طولانی‌‌مدت بر جسم نوزادان خواهند بود. برخی از شایع‌ترین عوارض ناشی از عدم درمان تورتیکولی شامل:

 • تاخیر در رشد و مشکلات حرکتی: عدم درمان تورتیکولی ممکن است نقاط عطف حرکتی نوزاد مانند غلت زدن، نشستن، چهار دست و پا، ایستادن و راه رفتن را به تاخیر بیاندازد.
 • مشکل در غذا خوردن: نوزاد ممکن است در شیر خوردن از سینه‌ مادر یا شیشه شیر دچار چالش و ناتوانی شده و یا بلع غذاهای اولیه مانند غلات نوزاد یا غذای پوره شده برای کودک دشوار باشد.
 • مشکلات بینایی: دنبال کردن اشیا و افراد به طور مساوی با هر دو چشم در نوزاد تحت تأثیر قرار می‌گیرد. ممکن است یک چشم به دلیل کج شدن سر و گردن بر چشم دیگر غالب شده و موجب تضعیف عضلات آن شود.
 • مشکلات تعادل: بر اثر مشکلات بینایی و همچنین وزن سر که به درستی در مرکز و تعادل عضلات SCM قرار نمی‌گیرد، نوزاد ممکن است دچار مشکلات تعادلی شود و در معرض خطر زمین خوردن قرار گیرد.
 • در موارد شدید این بیماری، عدم پیگیری و درمان تورتیکولی ممکن است عوارض جدی‌ دیگری مانند عدم تقارن صورت، گوش و رشد نامتقارن فک را به دنبال داشته باشد.

پیشگیری از تورتیکولی در نوزادان

در برخی مواقع مانند تورتیکولی مادرزادی، این عارضه به علت وضعیت قرار‌گیری جنین در رحم مادر بروز پیدا می‌کند و هیچ روش پیشگیری شناخته‌شده‌ای به جزء مراقبت‌های معمول دوره‌ بارداری و آزمایشات مداوم برای آن وجود ندارد. اما رعایت نکات ساده زیر می‌تواند از ابتلای نوزادان و کودکان به تورتیکولی اکتسابی جلوگیری کند:

 • جهتی که نوزاد هر شب در گهواره می‌خوابد را تغییر دهید
 • هنگام شیر دادن به نوزاد، شیشه شیر یا سینه را از سمتی که به آن عادت ندارد، در اختیار او قرار دهید
 • در طول بازی، توجه کودک را به اسباب‌بازی‌ها و صداها جلب کنید تا تشویق شود سرش را به هر دو جهت بچرخاند
 • کودک را در اکثر مواقع به شکم بخوانید تا عضلات گردن او تقویت شوند
 • در هنگام بازی، تمامی فعالیت‌ها را در دو طرف کودک انجام دهید تا سر خود را به هر دو جهت بچرخاند  

سوالات متداول

آیا بزرگسالان نیز به تورتیکولی مبتلا می‌شوند؟

دیستونی گردن (cervical dystonia) سومین نوع تورتیکولی است که معمولا بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بنابر دلایلی همچون آسیب به سر و گردن و یا عوارض جانبی مصرف برخی دارو‌های اعصاب و روان بروز پیدا می‌کند.

آیا ابتلا به تورتیکولی در کودکان خطرناک است؟

بیماری تورتیکولی اگر بر اثر ابتلا به عارضه‌های جدی‌تر بروز پیدا نکند، به خودی خود خطرناک نیست و معمولا با درمان مناسب و به موقع، پس از گذشت شش ماه به طور کامل بهبود می‌یابد.

آیا تورتیکولی در نوزادان یک بیماری ژنتیکی است؟

در اکثر موارد، تورتیکولی یک عارضه‌ عضلانی است که به‌ سادگی قابل درمان خواهد بود، اما در موارد نادر نیز می‌تواند ناشی از عفونت، اختلالات سیستم عصبی و یا جهش‌های ژنتیکی باشد.

آیا درمان خانگی تورتیکولی امکان‌پذیر است؟

عارضه تورتیکولی با انجام تمرینات کششی، خواباندن نوزاد روی شکم و ایجاد تغییر در وضعیت نشستن و خوابیدن نوزاد در منزل، به مرور زمان و تا حد قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند. اما بهتر است پیش از انجام هرگونه تمرین کششی با فیزیوتراپ مشورت کنید.

شایع‌ترین علت تورتیکولی در نوزادان چیست؟

یکی از علل شایع بروز تورتیکولی در نوزادان، وضعیت قرارگیری نامناسب جنین در رحم است که باعث آسیب به عضلات گردن می‌شود.

اولین روش درمان تورتیکولی چیست؟

فیزیوتراپی (کشش، تقویت و تسهیل رشد) و تغییر موقعیت قرارگیری نوزاد، اولین روش‌های درمانی توصیه‌شده برای درمان تورتیکولی محسوب می‌شوند. در مرحله بعدی، استفاده از کلاه تورتیکولی برای نوزادان مبتلا به تورتیکولی متوسط ​​تا شدید و دارای عدم تقارن پایدار توصیه می‌شود.

مصرف چه دارویی باعث ایجاد تورتیکولی می‌شود؟

تورتیکولی اغلب بر اثر واکنش به داروهایی نظیر فنوتیازین، متوکلوپرامید، هالوپریدول، کاربامازپین، فنی توئین و لوودوپا بروز پیدا می‌کند.

آیا تورتیکولی دائمی است؟

اکثر نوزادان مبتلا به تورتیکولی با تغییر وضعیت و تمرینات کششی بهبود می‌یابند. اما به طور کلی، از بین رفتن کامل علائم بیماری ممکن است ۶ ماه و یا بیشتر زمان ببرد.

تورتیکولی چقدر شایع است؟

بروز تورتیکولی در نوزادان نسبتا شایع است و میزان بروز این بیماری در نوزادان و کودکان دختر و پسر برابر است. بر اساس آخرین آمار منتشرشده، از هر ۲۵۰ نوزاد، ۱ نوزاد به این عارضه مبتلا می‌شود.

آیا تورتیکولی قابل بازگشت است؟

بله، اگر تورتیکولی بر اثر ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای بروز پیدا نکرده باشد، بیمار می‌تواند با کشش عضلات، مصرف دارو و یا تزریق بوتاکس درمان شود. اما اگر بیمار تا زمان بهبودی کامل به روند درمانی خود ادامه ندهد، تورتیکولی پیشرفت می‌کند و در نهایت نیز به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

تماس با ما