کلینیک ارتوپدی کودکان|متخصص ارتوپد کودکان

کلینیک ارتوپدی کودکان

راشیتیسم یا نرمی استخوان، روش‌های درمان و پیشگیری

راشیتیسم یا نرمی استخوان

نرمی استخوان یا راشیتیسم بر رشد و استحکام استخوان‌‌ها تأثیر می‌گذارد و بر اثر کمبود شدید ویتامین D، کلسیم و فسفر به وجود می‌آید. نرمی استخوان بیشتر در کودکان شایع است و ممکن است خفیف و بدون علامت بوده یا شدید و با علائمی مانند پرانتزی یا ضربدری شدن زانو، اخلال در رشد، نرم شدن و تغییر شکل استخوان‌ها و درد همراه باشد. اگر نرمی استخوان خیلی زود در کودکان تشخیص داده شود با مکمل‌های ویتامین دی، رژیم غذایی مناسب کاملاً قابل درمان است، اما با بی‌توجهی به علائم این بیماری و درمان نکردن آن ممکن است باعث تغییر شکل استخوان‌های کودک به شکل دائمی شده که برای اصلاح آن به روش‌های تهاجمی مانند جراحی نیاز باشد.

نرمی استخوان یا راشیتیسم چیست؟

نرمی استخوان یا راشیتیسم چیست؟

نرمی استخوان یا راشیتیسم (Rickets) نوعی بیماری استخوان است که باعث اختلال در رشد و تکامل استخوان‌های بدن می‌شود و در اثر کمبود ویتامین D به وجود می‌آید. استخوان‌های بدن برای رشد و استحکام به کلسیم و فسفر نیاز دارند و این مواد معدنی را باید از غذاها دریافت کنند. همچنین بدن برای جذب کلسیم و فسفر موجود در غذاها به ویتامین D نیاز دارد. اگر کودک ویتامین دی کافی دریافت نکند یا اگر بدن او به دلایلی قادر به استفاده از ویتامین D نباشد، ممکن است مبتلا به راشیتیسم یا نرمی استخوان شود.

راشیتیسم یک بیماری شایع استخوان است که با اختلال در جذب کلسیم و فسفر همراه است و می‌تواند منجر به کوتاهی قد و ناهنجاری اسکلتی شود. راشیتیسم انواعی دارد که تشخیص نوع راشیتیسم برای درمان به موقع و مدیریت صحیح این بیماری ضروری است. راشیتیسم را می‌توان بر اساس سطوح فسفر یا کلسیم به ۲ گروه عمده طبقه‌بندی کرد: کلسیپنیک (Calcipenic) و فسفوپنیک (Phosphopenic). انواع نرمی استخوان را می توانید در زیر مشاهده کنید:

راشیتیسم ناشی از کمبود کلسیم (کلسیپنیک)

کمبود ویتامین D باعث عدم جذب کلسیم کافی از مواد غذایی می‌شود و این کمبود کلسیم موجب اخلال در فرآیند رشد و تکامل استخوان‌ها در کودکان یا ضعیف شدن و کاهش تراکم استخوان در بزرگسالان می‌شود. انواع راشیتیسم کلسیپنیک عبارت‌اند از:

 • کمبود ویتامین D
  • کمبود ویتامین D در رژیم غذایی
  • عدم قرارگرفتن در معرض نور خورشید به اندازه کافی
  • سوء جذب ویتامین D
  • مقاومت‌کردن بدن در برابر جذب ویتامین D
 • کمبود کلسیم
  • کمبود کلسیم به دلیل سوء تغذیه
  • کمبود کلسیم به دلیل مشکلات کلیوی

راشیتیسم ناشی از کمبود فسفر (فسفوپنیک)

در این نوع راشیتیسم کمبود ویتامین D باعث عدم جذب فسفر در بدن می‌شود. همچنین ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه‌ای مقادیر زیادی فسفر از بدن دفع شده و بدن دچار کمبود فسفر شود. این کمبود فسفر می‌تواند باعث بروز اختلالاتی در رشد و استحکام استخوان‌ها شود. انواع راشیتیسم فسفوپنیک عبارت‌اند از:

 • کمبود فسفر در رژیم غذایی
 • سوء جذب فسفر
 • از دست دادن فسفر از طریق کلیه و وجود سندرم فانکونی (Fanconi syndrome)
 • از دست دادن فسفر به دلیل مشکل ژنتیکی

استئومالاسی

استئومالاسی (Osteomalacia) نوعی نرمی استخوان است که در بزرگسالان رخ می‌دهد. علت بروز استئومالاسی نیز کمبود ویتامین D و مواد معدنی است. در این نوع نرمی استخوان به دلیل عدم وجود کلسیم و فسفر در بافت استخوان، استحکام استخوان‌ها کاهش پیدا کرده، خمیده و شکننده می‌شود. استئومالاسی می‌تواند باعث درد استخوان و مفاصل، ضعف عضلانی، مشکل در راه‌رفتن و تغییر شکل استخوان‌ها شود.

در کلینیک ارتوکیدز نرمی استخوان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص نرمی استخوان

اگر کودکی به نرمی استخوان مبتلا باشد در اکثر موارد ابتدا والدین کودک متوجه آن می‌شوند. در صورتی که موارد زیر را در کودک خود مشاهده کردید خیلی زود به یک متخصص ارتوپد کودکان مراجعه کنید:

معاینه و بررسی علائم

علائم نرمی استخوان

والدین ممکن است عارضه‌هایی مانند نرمی لیگامان و شلی مفاصل در کودکان، که علائم مشابهی با راشیتیسم دارند، را با نرمی استخوان اشتباه بگیرند. تشخیص درست این موضوع به عهده متخصص است. پزشک یک معاینه فیزیکی دقیق برای بررسی علائم آشکار نرمی استخوان انجام خواهد داد. همچنین ممکن است در مورد تاریخچه پزشکی، رژیم غذایی، سابقه خانوادگی، بیماری‌های زمینه‌ای و ژنتیکی و هر دارویی که کودک مصرف می‌کند از شما سؤال کند. اگر پزشک بر اساس معاینه فیزیکی یا علائم ظاهری کودک به راشیتیسم مشکوک باشد، ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را نیز تجویز کند:

 • آزمایش خون: پزشک با آزمایش خون از میزان ویتامین D، کلسیم و فسفر در بدن فرد آگاه می‌شود. همچنین موارد دیگری مانند آلکالین فسفاتاز که آنزیمی در کبد است و در استخوان‌سازی نقش دارد و هورمون پاراتیروئید (PTH) که سطح کلسیم را در خون کنترل می‌کند را نیز با این آزمایشات بررسی می‌کند.
 • آزمایش ادرار: پزشک با یک آزمایش ادرار می‌تواند میزان دفع کلسیم و فسفر را از طریق کلیه‌ها بررسی کند.
 • عکس‌برداری: پزشک با عکس‌برداری می‌تواند از تغییر شکل و انحراف استخوان‌ها آگاه شده و میزان ناهنجاری آن را بررسی کند.

تشخیص علت بروز نرمی استخوان

پس از تشخیص قطعی راشیتیسم، قدم بعدی پزشک تشخیص علت بروز نرمی استخوان است. برای درمان نرمی استخوان، تشخیص علت و عارضه‌های زمینه‌ای احتمالی بسیار مهم است. پزشک باید متوجه شود که آیا کمبود ویتامین D، کلسیم و فسفر ناشی از تغذیه نامناسب و عدم دریافت کافی نور خورشید است یا اینکه یک عامل ژنتیکی و بیماری زمینه‌ای در بروز آن دخیل بوده است. توجه به عوامل زیر به تشخیص بهتر علت بروز راشیتیسم به پزشک کمک می‌کند:

 • کمبود ویتامین D: اگر مادر بارداری کمبود شدید ویتامین D داشته باشد، ممکن است نوزاد او نیز با کمبود ویتامین دی متولد شود و سپس به نرمی استخوان دچار شود.
 • تولد زودرس: نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند، سطح ویتامین D کمتری دارند، زیرا در رحم زمان کمتری برای دریافت این ویتامین از مادر داشته‌اند.
 • داروها: انواع خاصی از داروهای ضد تشنج و داروهای ضد ویروسی که برای درمان HIV استفاده می‌شوند، توانایی بدن در جذب و استفاده از ویتامین D را مختل می‌کنند.
 • تغذیه فقط با شیر مادر: شیر مادر حاوی ویتامین D کافی برای رشد نوزاد نیست، به همین دلیل نوزادانی که به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می‌کنند باید قطره ویتامین D مصرف کنند.

در کلینیک ارتوکیدز نرمی استخوان چگونه درمان می‌شود؟

اگر راشیتیسم در دوران کودکی و قبل از بلوغ درمان شود، این احتمال وجود دارد که ناهنجاری‌های اسکلتی با بالغ شدن کودک اصلاح شوند. با مراجعه به یک متخصص ارتوپد و درمان در زمان مناسب که می‌تواند شامل مصرف مکمل‌های ویتامین D، کلسیم و فسفر، همچنین روش‌های درمانی اصلاحی، استفاده از بریس و فیزیوتراپی باشد، می‌توان از درمان کامل کودک اطمینان حاصل کرد. با این حال، در صورتی که کودک بدون درمان نرمی استخوان به سن بلوغ برسد، ناهنجاری‌ها دائمی خواهند بود و ممکن است برای درمان آن‌ها نیاز به استفاده از جراحی باشد. بسته به شدت نرمی استخوان پزشک ممکن است یک یا چند روش زیر را برای درمان راشیتیسم توصیه نماید:

نظارت

کودک مبتلا به نرمی استخوان باید تحت نظارت پزشک اطفال و متخصص ارتوپدی کودکان باشد. در بسیاری از موارد به خصوص زمانی که سن کودک کم باشد پزشک قبل از هر نوع درمان، مدتی کودک را تحت نظارت قرار می‌دهد و توصیه می‌کند که در فواصل زمانی مشخصی کودک معاینه شده و وضعیت نرمی استخوان او بررسی شود. پس از نظارت و اطمینان از پیشرفت بیماری در صورت لزوم روش‌های درمان راشیتیسم تجویز می‌شوند.

تجویز مکمل

درمان نرمی استخوان با تجویز مکمل

استخوان‌هایی که در اثر کمبود مواد معدنی و ویتامین دی به طور کامل رشد نکرده و مستحکم نشده‌اند، معمولاً خیلی سریع به مکمل‌های غذایی با کلسیم و ویتامین D پاسخ می‌دهند. به طوری که ممکن است تنها پس از چند هفته مصرف مکمل، در عکس‌برداری شروع روند بهبودی قابل مشاهده باشد. همچنین مکمل‌های مخصوص ویتامین D برای افرادی که بدن آن‌ها نمی‌تواند ویتامین D را به شکل فعال آن تبدیل کند نیز وجود دارد که با تجویز پزشک می‌توان آن‌ها را تهیه کرد.

پزشک بسته به شدت نرمی استخوان و کمبود مواد معدنی میزان مصرف و دوز روزانه، هفتگی یا ماهانه این مکمل‌ها را تعیین می‌کند و بیمار ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها نیاز به مصرف دوز‌های مختلف این مکمل‌ها داشته باشد. بعضی افراد که در جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی مشکل دارند پزشک تزریق ماهانه یا سالیانه دوز‌های بالای ویتامین D را توصیه می‌کند. جدول زیر دوز مصرفی توصیه شده مصرف ویتامین دی برای درمان نرمی استخوان را نشان می‌دهد:

سن دوز مصرفی ویتامین D برای درمان راشیتیسم
کودکان زیر ۶ ماه روزانه ۳۰۰۰ واحد
کودکان ۶ تا ۱۲ سال روزانه ۶۰۰۰ واحد
افراد ۱۲ تا ۱۸ سال روزانه ۱۰۰۰۰ واحد
میزان مصرف ویتامین D بعد از درمان نرمی استخوان روزانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ واحد

همچنین برای درمان کمبود کلسیم ناشی از فقر ویتامین D در بدن نیاز به مصرف مکمل‌های کلسیم نیز توصیه می‌شود که در جدول زیر مقادیر توصیه شده را مشاهده می‌کنید:

سن دوز مصرفی کلسیم برای درمان راشیتیسم
کودکان زیر ۶ ماه روزانه ۲۰۰ میلی‌گرم
کودکان ۷ تا ۱۲ ماه روزانه ۲۶۰ میلی‌گرم
کودکان ۱ تا ۳ سال روزانه ۷۰۰ میلی‌گرم
کودکان ۴ تا ۸ سال روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم
افراد ۹ تا ۱۸ سال روزانه ۱۳۰۰ میلی‌گرم
میزان مصرف برای تثبیت کلسیم بعد از درمان روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم

تغییر رژیم غذایی نیز همراه با مصرف مکمل‌ها می‌تواند در بهبود نرمی استخوان ناشی از مشکلات تغذیه‌ای کمک کند. مصرف مواد غذایی حاوی مقادیر بالای کلسیم، فسفر و ویتامین D نقش بسیار مؤثری در درمان نرمی استخوان کودکان و بزرگسالان دارد.

قرار گرفتن در معرض آفتاب

قرار گرفتن در معرض آفتاب برای درمان راشیتیسم

بیشترین ویتامین D مورد نیاز بدن از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تأمین می‌شود. هنگامی که نور مستقیم خورشید به پوست می‌تابد، اشعه ماوراء بنفش خورشید ماده‌ای به نام دی هیدروکلسترول را که در پوست وجود دارد، به ویتامین D تبدیل می‌کند. پس از آنکه ویتامین D در پوست ساخته شد، توسط کبد و کلیه‌ها به شکل فعال خود در می‌آید و برای ایفای نقش خود برای جذب کلسیم و فسفر مواد غذایی آماده می‌شود. قرار گرفتن منظم در معرض نور خورشید طبیعی‌ترین راه برای دریافت مقدار کافی ویتامین D است.

برای درمان نرمی استخوان و دریافت ویتامین D کافی به وسیله نور خورشید، پزشک ممکن است توصیه کند که روزانه ۱۰ تا ۳۰ دقیقه در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرید. توجه داشته باشید که قرار دادن نوزادان و کودکان به مدت طولانی در معرض نور خورشید بسیار مضر است و برای درمان راشیتیسم نمی‌توان فقط به این کار اکتفا کرد و باید همراه با آن از مکمل‌ها نیز استفاده کرد.

درمان عارضه زمینه‌ای (در صورت نیاز)

در مواردی که بیمار بنا بر تشخیص پزشک و نتایج آزمایشات انجام شده به دلیل یک بیماری زمینه‌ای یا نقص ژنتیکی به راشیتیسم مبتلا شده باشد، پزشک ممکن است بیمار را به یک متخصص دیگر ارجاع دهد. در این موارد کودک باید همراه با درمان کمبود ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز، تحت درمان بیماری‌های زمینه‌ای مانند مشکلات کبد و کلیه یا اختلالات ژنتیکی که منجر به عدم جذب کلسیم و فسفر ویتامین D شده است نیز قرار بگیرد.

درمان ناهنجاری‌های اسکلتی (در صورت نیاز)

اگر نرمی استخوان در کودکان درمان نشود و کودک به سن بلوغ برسد، صفحات رشد بسته می‌شوند و ناهنجاری‌های ناشی از راشیتیسم که شامل ناهنجاری‌های دست و پا است به طور دائم باقی می‌ماند. همچنین اگر فرد بزرگسالی به مدت طولانی به استئومالاسی مبتلا بوده و برای درمان آن اقدام نکند ممکن است به ناهنجاری‌ استخوان دچار شود. در این موارد فقط درمان با مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی برای رفع ناهنجاری‌‌های ناشی از نرمی استخوان کافی نیست و بیمار برای رفع عوارض دائمی ناشی از این بیماری نیاز به درمان‌های دیگر نیز دارد.

بریس

درمان ناهنجاری‌های اسکلتی با بریس

اگر راشیتیسم در کودکان بالای ۲ سال تشخیص داده شود پزشک ممکن است به عنوان بخشی از روند درمان، برای جلوگیری از کج شدن استخوان‌ها و درد ناشی از راشیتیسم در زمان راه رفتن، استفاده از بریس‌های مخصوص را تجویز کند. استفاده از این بریس‌‌ها علاوه بر این که از ایجاد ناهنجاری‌های استخوانی جلوگیری می‌کند، می‌تواند ناهنجاری‌هایی مانند پای پرانتزی یا پای ضربدری که در اثر راشیتیسم ایجاد شده را نیز تا قبل از سن بلوغ اصلاح کند. البته لازم به ذکر است که برای نتیجه‌بخش بودن استفاده از بریس، کودک حتماً باید همراه با استفاده از بریس برای رفع کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی تحت درمان قرار بگیرد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای درمان نرمی استخوان

فیزیوتراپی یک روش مفید و سودمند برای کودکانی است که به نرمی استخوان مبتلا هستند. متخصص طب فیزیکی با اجرای تمرینات مخصوص برای تقویت عضلات، تاندون‌ها و مفاصل کودک به شکل‌‌گیری طبیعی استخوان‌های کودک در طی دوران درمان راشیتیسم کمک می‌کند. فیزیوتراپی نه تنها از ایجاد ناهنجاری‌های استخوانی در کودکان مبتلا به نرمی استخوان جلوگیری می‌کند، بلکه تا حد زیادی می‌تواند ناهنجاری‌ استخوان ایجاد شده را نیز اصلاح کند. البته فیزیوتراپی در صورتی مفید است که کودک همزمان تحت درمان کمبود ویتامین D و کلسیم قرار داشته باشد.

فیزیوتراپی برای بزرگسالانی که به استئومالاسی مبتلا هستند نیز سودمند است و می‌تواند با تقویت عضلات، تاندون‌ها و مفاصل به کاهش درد و ناراحتی‌های ناشی از نرمی استخوان کمک کرده و از تغییر شکل بیشتر پاها جلوگیری نماید.

جراحی

در صورتی که عوارض استخوانی ناشی از راشیتیسم درمان نشده و ناهنجاری‌های استخوانی‌ دائمی شوند، ممکن است زندگی روزمره فرد را تحت‌تأثیر قرار دهد و دچار درد و ناراحتی زیادی در هنگام راه رفتن شود. در این موارد اگر درمان‌های دارویی، استفاده از بریس‌ها و فیزیوتراپی نتیجه‌بخش نباشد، پزشک ممکن است جراحی اصلاحی را برای برطرف کردن ناهنجاری‌های استخوان توصیه کند. این جراحی‌های اصلاحی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • جراحی اپی فیزیودز (Epiphysiodes): این جراحی معمولاً برای کودکانی که زیر سن بلوغ هستند برای جلوگیری از کج شدن استخوان در محل صفحات رشد انجام می‌شود. این یک جراحی کم‌تهاجمی بوده و با حداقل برش و خون‌ریزی انجام می‌شود. پزشک در این جراحی با ایجاد چند برش کوچک روی پوست، بخشی از صفحات رشد استخوان را با نوعی بست و پیچ می‌بندد، این کار باعث هدایت رشد استخوان در موقعیت صحیح خود در مراحل درمان راشیتیسم می‌شود.
 • جراحی استئوتومی (Osteotomy): در این جراحی که بیشتر بعد از سن بلوغ توصیه می‌شود پزشک بخش ناهنجار استخوان را برش می‌دهد و آن را در موقعیت صحیح با پیچ و سیم‌های مخصوص می‌بندد. پای بیمار بعد از جراحی گچ گرفته می‌شود و تا زمان جوش‌خوردن استخوان بیمار نباید راه برود. پس از ۶ تا ۸ هفته گچ را باز می‌کنند و بیمار ممکن است به چندین جلسه فیزیوتراپی بعد از جراحی نیاز داشته باشد.

آینده کودک بعد از درمان نرمی استخوان

اگر راشیتیسم خیلی زود تشخیص داده شود در مدت زمان نسبتاً کوتاهی قابل درمان است. بیشتر علائم نرمی استخوان مانند ضعف یا درد، در عرض چند هفته بعد از شروع درمان بهبود می‌یابند. همچنین کمبود ویتامین D نیز طی شش تا هشت هفته برطرف می‌شود. البته اگر کودک شما دچار هرگونه خمیدگی استخوان شده باشد، ممکن است چند ماه طول بکشد تا بهبود یابد. در بعضی موارد کودک به استفاده از بریس‌ و فیزیوتراپی نیز نیاز پیدا می‌کند. اکثر کودکانی که برای راشیتیسم تغذیه‌ای درمان می‌شوند، به طور کامل بهبود می‌یابند و در بزرگسالی استخوان‌های سالمی خواهند داشت.

در صورتی که راشیتیسم ناشی از یک نقص ژنتیکی باشد نیز می‌توان کمبود ویتامین D و مواد معدنی را درمان کرد اما بیمار باید برای کنترل بیماری ژنتیکی خود و مدیریت نرمی استخوان به طور دائم تحت نظارت پزشک بوده و به‌صورت دوره‌ای آزمایشاتی را انجام دهد. پزشک در صورت نیاز به شما و فرزندتان کمک می‌کنند تا مدیریت این بیماری را یاد بگیرید. برای کودکان مبتلا به راشیتیسم ارثی، زمان درمان به اختلال ژنتیکی خاصی که دارند بستگی دارد. با این حال، در بسیاری از موارد، کودکان مبتلا به این نوع راشیتیسم می‌توانند در بزرگسالی زندگی کامل و سالمی داشته باشند.

عوارض عدم درمان نرمی استخوان

عوارض عدم درمان نرمی استخوان

با این که راشیتیسم قابل درمان است، زمان شروع آن بسیار مهم است. در صورت عدم درمان به موقع راشیتیسم، این بیماری ممکن است باعث بروز عوارض زیر شود:

 • عدم رشد کامل استخوان‌های بدن
 • کوتاه ماندن قد
 • انحنای غیرطبیعی ستون فقرات
 • ناهنجاری استخوان پا و دست
 • ناهنجاری در شکل قفسه سینه
 • نقص در رشد دندان‌ها
 • مشکلات قلبی و ریوی در صورت ناهنجاری قفسه سینه

پیشگیری از نرمی استخوان

رعایت موارد زیر می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به راشیتیسم و جلوگیری از کمبود ویتامین D، کلسیم و فسفر مفید باشند.

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: بهترین روش برای تأمین ویتامین D مورد نیاز برای بدن قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. در بیشتر فصل‌های سال ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید در هنگام ظهر برای این هدف کافی است.
 • مصرف غذاها و مکمل‌های حاوی ویتامین D: برای پیشگیری از راشیتیسم، مطمئن شوید که کودک غذاهایی را که حاوی ویتامین D طبیعی، فسفر و کلسیم هستند مانند ماهی‌های چرب، ماهی آزاد و ماهی تن، روغن ماهی و زرده تخم مرغ یا مواد غذایی غنی شده با ویتامین را مانند شیر خشک، ماست، پنیر، آب پرتغال و غلات غنی شده را مصرف کند. دستورالعمل‌های سلامتی توصیه می‌کنند که همه نوزادان باید روزانه ۴۰۰ واحد ویتامین D دریافت کنند. نوزادانی که منحصراً از شیر مادر تغذیه می‌کنند باید روزانه مکمل ویتامین D دریافت کنند.
 • مصرف مکمل‌های ویتامین D و کلسیم در بارداری: زنانی که باردار هستند باید طبق دستور پزشک از مکمل ویتامین D استفاده کنند. توصیه استاندارد حداقل ۶۰۰ واحد ویتامین D در روز است. با این حال، ممکن است پزشک مصرف روزانه ۲۰۰۰ واحد را توصیه کند. پزشک همچنین ممکن است به شما توصیه کند که از مکمل کلسیم نیز برای جلوگیری از تحلیل استخوان استفاده کنید.
 • کنترل بیماری‌های ژنتیکی مرتبط با نرمی استخوان: در مورد بیماری‌های ارثی که باعث راشیتیسم می‌شوند، خود بیماری قابل پیشگیری نیست. با این حال، اگر می‌دانید که شما یا فرزندتان یک اختلال ژنتیکی مرتبط با نرمی استخوان را به ارث برده‌اید، آزمایش‌های ژنتیکی زودهنگام ممکن است جلوگیری از ایجاد راشیتیسم را آسان‌تر کند.

سوالات متداول

نرمی استخوان در چه سنی بروز می‌کند؟

نرمی استخوان معمولاً در سنین کودکی و زیر سن بلوغ در اثر کمبود ویتامین D، کلسیم و فسفر رخ می‌دهد اما بزرگسالانی که به مدت طولانی دچار کمبود این مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند نیز دچار نرمی استخوان می‌شوند.

آیا نرمی استخوان خطرناک است؟

نرمی استخوان به طور کلی یک بیماری خطرناک نیست و اگر به موقع برای درمان آن اقدام شود به راحتی و در عرض چند ماه قابل درمان است. با این وجود اگر درمان این بیماری به مدت طولانی به تعویق بیفتد ممکن است عوارض ظاهری جبران ناپذیری برای بیمار داشته یا حتی زندگی او را نیز تهدید کند.

آیا نرمی استخوان یک بیماری ارثی است؟

نرمی استخوان معمولاً در اثر کمبود ویتامین D و تأثیر آن در جذب کلسیم و فسفر رخ می‌دهد، اما این بیماری یک نوع ژنتیکی نیز دارد که در آن بدن بیمار به‌صورت ژنتیکی قادر به جذب و استفاده صحیح از ویتامین D نیست.

آیا نرمی استخوان درمان قطعی دارد؟

بله، اکثر موارد راشیتیسم به ویژه راشیتیسم تغذیه‌ای زمانی که زود تشخیص داده شود قابل درمان است. در بیشتر موارد، تغییر در رژیم غذایی، مصرف مکمل‌های ویتامین اضافه شده به غذاها و قرار گرفتن بیشتر در معرض نور خورشید برای درمان این بیماری کافی است.

نرمی‌ استخوان با شلی لیگامان چه تفاوتی دارد؟

مفاصل بدن بعضی از کودکان به طور مادرزادی بیش از حد انعطاف‌پذیر است که به این عارضه شلی لیگامان گفته می‌شود. والدین ممکن است این عارضه را با نرمی استخوان اشتباه بگیرند. شلی لیگامان علائم و نشانه‌های نرمی استخوان را ندارد و پزشک با معاینه دقیق می‌تواند آن را تشخیص دهد.

نرمی استخوان با پوکی استخوان چه تفاوتی دارد؟

نرمی استخوان به دلیل کمبود ویتامین D و جذب ناقص کلسیم و فسفر رخ می‌دهد. این اختلال باعث کاهش ساخت استخوان شده که منجر به شکننده شدن استخوان می‌شود. در پوکی استخوان، توده استخوانی به مرور زمان کاهش می‌یابد و منجر به ضعیف شدن و شکننده شدن استخوان‌ها می‌شود.

نرمی استخوان در کودکان (راشیتیسم) و در بزرگسالان (استئومالاسی) چه تفاوتی با هم دارند؟

استئومالاسی نوعی نرمی استخوان است که بیشتر در بزرگسالان رخ می‌دهد. در راشیتیسم کمبود کلسیم و فسفر در صفحات رشد باعث بروز نرمی استخوان می‌شود اما در استئومالاسی کمبود این مواد معدنی در بافت استخوان باعث ناهنجاری استخوانی می‌شود.

آیا ورزش کردن برای درمان نرمی استخوان مفید است؟

بله. در طی روند درمان نرمی استخوان و دریافت مکمل‌ها، بچه‌ها را به ورزش تشویق کنید. استخوان‌ها هر چه بیشتر از آن‌ها استفاده کنیم قوی‌تر می‌شوند. فعالیت‌های تحمل وزن مانند پیاده‌روی، دویدن، پریدن و کوهنوردی به ویژه برای ساخت و استحکام استخوان‌ها مفید هستند. به علاوه ورزش کردن عضلات و تاندون‌ها را تقویت کرده و باعث حمایت از استخوان می‌شود.

آیا می‌توان نرمی استخوان را با طب سنتی یا داروهای گیاهی درمان کرد؟

به طور کلی برای درمان نرمی استخوان باید فقر ویتامین D و مواد معدنی مورد نیاز برای ساخت استخوان‌ها را برطرف کرد. استفاده مداوم از موادی مانند جو، عسل، شیر بادام، شیر سویا، تخم کدو تنبل و هر خوراکی گیاهی که حاوی کلسیم و فسفر باشد می‌تواند کمک کننده باشد اما کودک باید تحت نظر پزشک نیز قرار داشته باشد.

آیا راشیتیسم خودبه‌خود درمان می‌شود؟

خیر. در اکثر موارد راشیتیسم زمانی از بین می‌رود که کودک شما ویتامین D کافی دریافت کند. ممکن است عوارض یا نقایص پایداری وجود داشته باشد که نیاز به استفاده از بریس یا جراحی داشته باشد در نتیجه ممکن است فرزند شما به درمان نیاز داشته باشد. گاهی اوقات کودک شما برای سالم ماندن به یک رژیم غذایی به خصوص نیاز خواهد داشت.

آیا راشیتیسم در بزرگسالان قابل درمان است؟

استئومالاسی که در بزرگسالان باعث نرمی استخوان‌ها می‌شود معمولاً با مصرف مکمل‌ها درمان می‌شود. با این حال، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا درد استخوان و ضعف عضلانی برطرف شود. برای جلوگیری از عود بیماری باید به طور منظم مکمل‌های ویتامین D را مصرف کنید.

آیا راشیتیسم برای کودک دردناک است؟

درد استخوان ناشی از راشیتیسم ممکن است بسیار شدید باشد، بنابراین کودک ممکن است تمایلی به راه رفتن نداشته باشد یا خیلی زود خسته شود.

علائم اولیه نرمی استخوان چیست؟

راشیتیسم عارضه‌ای است که منجر به ضعف یا نرمی استخوان‌ها در کودکان می‌شود و به دلیل کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی یا دلایل ژنتیکی ایجاد می‌شود. علائم آن شامل پاهای خمیده، کاهش رشد، درد استخوان، بزرگی پیشانی، برجستگی قفسه سینه و مشکل در خواب است.

نرمی استخوان کدام قسمت استخوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

در دو طرف استخوان‌های بدن کودکان بافت غضروف مانندی وجود دارد که صفحات رشد استخوان نامیده می‌شود. این صفحات رشد به تدریج تبدیل به استخوان می‌شوند به این معنا که رسوب کلسیم و فسفر در آن‌ها تجمع پیدا کرده و به استخوان تبدیل می‌شوند. نرمی استخوان این فرآیند رشد و تکامل استخوان را مختل می‌کند.

راشیتیسم باعث ناهنجاری کدام استخوان‌های بدن می‌شود؟

راشیتیسم معمولاً روی استخوان‌های بلند بدن تأثیر می‌گذارد و اغلب موجب ناهنجاری استخوان‌های ران، ساق پا، استخوان ساعد و قفسه سینه می‌شود.

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

تماس با ما