کلینیک ارتوپدی کودکان|متخصص ارتوپد کودکان

کلینیک ارتوپدی کودکان

آیا کف پای صاف باید درمان شود؟

کف پای صاف

کف پای صاف که با اصطلاح علمی پس پلانوس (Pes Planus) نیز شناخته می‌شود، یک عارضه شایع پا است که در آن قوس پا به‌درستی شکل نگرفته یا در اثر آسیب و فشار از بین رفته است. در این عارضه کف پاها زمانی که روی زمین قرار می‌گیرند کاملاً صاف به نظر می‌رسند و سطح زمین را می‌پوشانند. بیشتر افراد دارای کف پای صاف ممکن است در طول زندگی خود هیچ علائم خاصی را مشاهده نکنند و بدون مشکل به زندگی عادی خود ادامه دهند. در برخی موارد افراد پس از انجام فعالیت‌های بدنی زیاد یا ایستادن‌های طولانی ممکن است دچار درد یا ناراحتی شوند. در این موارد از روش‌های درمانی برای مدیریت درد و عوارض کف پای صاف استفاده می‌شود. درمان صافی کف پا معمولاً فقط شامل روش‌های غیرتهاجمی مانند درمان‌های دارویی، استفاده از کفش و کفی‌های طبی و فیزیوتراپی می‌شود و به‌ندرت نیاز به جراحی پیدا می‌کند.

آیا کف پای صاف نیاز به درمان دارد؟

صافی کف پا در بیشتر موارد بدون عارضه و علامت خاصی است و نیازی به درمان ندارد. بسیاری از افراد دارای کف پای صاف ممکن است هرگز در طول زندگی خود دچار عارضه‌ای نشوند و به درمان نیازی نداشته باشند. درمان صافی کف پا فقط زمانی لازم می‌شود که صافی کف پا باعث بروز درد یا محدودیت عملکرد شدید شود. با گذشت زمان و تحمل فشار مضاعف توسط پا، ممکن است برخی عوارض و علائم در فرد دارای صافی کف پا مشاهده شوند. در بیشتر موارد این عوارض فقط شامل درد در کمر، زانو،  مچ و کف پا می‌شود که می‌توان با استفاده از روش‌های غیرتهاجمی اقدام به مدیریت این علائم و عوارض کرد. البته می‌توان قبل از بروز این عوارض با استفاده از کفش و کفی‌های طبی و همچنین انجام ورزش‌ها و حرکات اصلاحی، اقدام به پیشگیری از درد و ناراحتی در آینده کرد.

تنها راه درمان قطعی کف پای صاف جراحی است و سایر روش‌های غیرتهاجمی صرفاً برای مدیریت عوارض آن استفاده می‌شود. فقط در موارد نادر که کف پای صاف باعث انحراف مچ پا و تغییر در نحوه راه‌رفتن شده است، از جراحی به‌عنوان یک گزینه درمانی استفاده می‌شود. چراکه  این تغییرات می‌توانند باعث ایجاد اخلال در زندگی روزمره و بروز دردهای شدید شوند.

عوارض درمان نکردن کف پای صاف

کف پای صاف در موارد نادر ممکن است که باعث بروز برخی عوارض شود. این عوارض در بیشتر موارد خطرناک نیستند و فقط ممکن است در زندگی فرد اخلال ایجاد کنند. کف پای صاف ممکن است در گذر زمان باعث بروز مشکلات و عوارض زیر شود:

 • آرتروز: نبود قوس پا می‌تواند تراز پاها را دچار مشکل کند و باعث افزایش فشار در زانو و سایر مفاصل شود. به همین دلیل آرتروز در افرادی که کف پای صاف دارند بیشتر رخ می‌دهد.
 • عدم تعادل: قوس پا می‌تواند ضربه‌های ناشی از راه‌رفتن و دویدن را جذب کند و تعادل را در پاها برقرار کند. نبود این قوس می‌تواند مشکلات جدی در برقراری تعادل ایجاد کند.
 • دردهای مزمن: صافی کف پا می‌تواند با کشیدگی بیش از حد تاندون‌ها و همچنین افزایش فشار بر استخوان‌ها و عضلات، باعث بروز دردهای مزمن در پا و عضلات آن شود.
 • ایجاد خارهای استخوانی: نبود قوس پا فشار زیادی به بافت‌های استخوانی پا وارد می‌کند و به مرور زمان این فشار می‌تواند باعث ایجاد خارهای استخوانی در پا شود.
 • هالوکس والگوس: انحراف شست پا در میان کسانی که کف پای صاف دارند شایع‌تر است. در این عارضه انگشت شست پا به سمت سایر انگشتان منحرف شده و یک برآمدگی در کنار پا به وجود می‌آورد. کف پای صاف می‌تواند باعث چرخش پا و همچنین فشار بر انگشتان پا شود. در نتیجه هالوکس والگوس در این افراد بیشتر ایجاد می‌شود.
 • ایجاد پینه و میخچه در پا: ایجاد برخی ضایعه‌های پوستی مانند پینه و میخچه در افرادی که کف پای صاف دارند، بسیار شایع است. فشار و اصطکاک زیاد پوست با کفش و جوراب می‌تواند باعث بروز این ضایعه‌های پوستی شود. هم پینه و هم میخچه می توانند دردناک باشند و راه‌رفتن را دشوار کنند. پوشیدن کفش‌های مناسب با قوس خوب و استفاده از آرتزهای سفارشی می‌تواند به کاهش فشار و جلوگیری از تشکیل پینه و میخچه در افراد دارای کف پای صاف کمک کند.

انواع کف پای صاف

انواع کف پای صاف 

کف پای صاف دو نوع انعطاف‌پذیر و سخت دارد که بیشتر به نحوه شکل‌گیری آن بستگی دارد. نوع انعطاف‌پذیر بیشتر در کودکان دیده می‌شود و پس از مدتی ممکن است برطرف شود. نوع سخت آن بیشتر در موارد اکتسابی کف پای صاف دیده می‌شود و ممکن است باعث بروز عارضه‌های بیشتری شود. انواع صافی کف پا عبارت‌اند از:

 • کف پای صاف انعطاف‌پذیر: این نوع از صافی کف پا رایج‌ترین نوع آن است. کف پای صاف انعطاف‌پذیر را فقط زمانی که فرد ایستاده است می‌توان مشاهده کرد و زمانی که فرد در حالت نشسته قرار دارد و وزنی روی پاهای او نیست، پا دارای قوس است و صاف دیده نمی‌شود. کف پای صاف انعطاف‌پذیر در دوران کودکی و نوجوانی ظاهر می‌شود و هر دو پا را درگیر می‌کند. اگر قوس به‌درستی در این زمان تشکیل نشود، صافی کف پا می‌تواند با افزایش سن بدتر شود و به تاندون‌ها و رباط‌های پا آسیب وارد شود.
 • کف پای صاف سخت: در این نوع از صافی کف پا، قوس پا وجود ندارد و کف پا در حالت نشسته و ایستاده همیشه صاف است. کف پای صاف سخت با افزایش سن ممکن است باعث بروز درد و عارضه‌های دیگر شود. همچنین محدوده حرکتی پا به‌شدت کاهش پیدا کرده و خم‌کردن پا به سمت بالا یا پایین ممکن است که دشوار باشد. این نوع از صافی کف پا می‌تواند یک یا هر دو پا را درگیر کند.

تشخیص کف پای صاف

تشخیص کف پای صاف 

کف پای صاف را به‌سادگی می‌توان در خانه هم تشخیص داد. اگر پای خیس را به‌صورت ایستاده روی یک پارچه یا زمین سیمانی قرار دهید می‌توانید با مشاهده رد پا صافی کف پا را تشخیص دهید. تشخیص کف پای صاف انعطاف‌پذیر کمی مشکل‌تر از کف پای صاف سخت است چرا که در هنگام نشستن یا خوابیدن مشخص نیست و فرد حتماً باید در حالت ایستاده باشد تا صافی مشخص شود. با مراجعه به متخصص ارتوپد، یک معاینه فیزیکی و همچنین یک شرح‌حال از وضعیت فرد گرفته می‌شود. در معاینه فیزیکی، پزشک از فرد می‌خواهد تا روی پای خود بایستد و کمی راه برود. سپس در شرح‌حال از سابقه بروز این عارضه در افراد نزدیک خانواده و همچنین سابقه بیماری‌های قبلی فرد سؤالاتی پرسیده می‌شود تا اگر مشکل زمینه‌ای باعث بروز صافی کف پا شده بود، ابتدا آن عارضه درمان شود. ممکن است برای تشخیص سایر عارضه‌های پا نیاز به تصویربرداری اشعه ایکس یا MRI باشد.

آیا کف پای صاف درمان می‌شود؟

تنها راه درمان قطعی کف پای صاف و ایجاد قوس در پا، جراحی است، اما در بیشتر موارد عارضه‌های ناشی از کف پای صاف با درمان‌های غیرتهاجمی و بدون جراحی مدیریت می‌شوند. اگر روش‌های غیرتهاجمی نتیجه‌بخش نبود و عوارض صافی کف پا ادامه داشت، ممکن است که به جراحی نیاز باشد. انجام جراحی در موارد بسیار نادر انجام می‌شود و بیشتر از این که درمانی برای صافی کف پا باشد، به قصد اصلاح انحراف و تغییر شکل مچ پا انجام می‌شود. روش‌های درمان عوارض ناشی از کف پای صاف عبارت‌اند از:

استراحت

در صورت بروز دردهای مزمن در کمر، زانو، مچ یا کف پا استراحت می‌تواند برای مدتی این دردها را کاهش دهد. با استراحت‌کردن می‌توان استرس وارد شده به پاها را کاهش داد و باعث بهبود عضلات و رباط های پا شد. علاوه بر این، استراحت می‌تواند به کاهش التهاب در پاها کمک کند. بهتر است برای مدتی از فعالیت هایی که شرایط را تشدید می‌کند خودداری کرده و به‌جای پریدن و دویدن، در فعالیت هایی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا شنا شرکت کرد.

کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ می‌تواند درد و التهابات ناشی از صافی کف پا را کاهش دهد. برای انجام این کار بهتر است که ابتدا یخ را درون یک پارچه یا حوله قرار داده و سپس آن را روی پا قرار داد. یخ و سرما می‌تواند جریان خون را در نواحی ملتهب شده کاهش داده و در نتیجه باعث کاهش التهاب آن نواحی نیز شوند. استفاده از یخ یک روش درمانی موقت است و التهابات پس از مدتی ممکن است دوباره بروز کنند.

درمان‌های دارویی

مسکن‌ها و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن برای مدیریت علائم مرتبط با صافی کف پا مانند درد، التهاب و تورم استفاده می‌شوند. این داروها نیز صافی کف پا را درمان نمی‌کنند و فقط دردها و التهابات را کاهش می‌دهند. البته به این نکته توجه داشته باشید که مصرف این داروها در طولانی‌مدت می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته و بهتر است که آن را با توصیه پزشک مصرف کرده یا اگر پس از مدتی مصرف نتیجه‌بخش نبودند، سایر روش‌های درمانی را دنبال کنید.

کاهش وزن

وزن بیش از حد بدن می‌تواند فشار بیشتری به پا وارد کند. این می‌تواند عوارض ناشی از صافی کف پا را تشدید کند. کاهش وزن می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی روی کاهش دردها و ناراحتی‌های ایجاد شده، داشته باشد. علاوه بر این، حفظ وزن مناسب می‌تواند سلامت عمومی بدن و پا را افزایش داده و خطر بروز سایر عارضه‌های مرتبط را کاهش دهد. اگر اضافه‌وزن دارید و به‌صورت مستمر دچار پادرد و کمردرد می‌شوید، حتماً کاهش وزن را در برنامه خود قرار دهید.

آرتز

درمان صافی کف پا با ارتز

استفاده از آرتز (Orthosis) و وسایل حمایتی مانند بریس‌های پا، کفش و کفی‌های طبی می‌تواند در مدیریت و جلوگیری از بروز عوارض ناشی از صافی کف پا بسیار تأثیرگذار باشد. هدف آرتزها ایجاد حمایت بیشتر از قوس پا، جذب ضربه و توزیع مناسب وزن است. آرتزها اگر به‌صورت سفارشی و بعد از اسکن پا برای فرد ساخته شوند، می‌توانند فشار وارد شده بر پاها را به مقدار قابل‌توجهی کاهش دهند. استفاده از آرتزها در زمانی که صافی کف پا هنوز باعث بروز عوارض خاصی نشده است می‌تواند در پیشگیری از این عارضه‌ها بسیار تأثیرگذار باشد و در آینده از انحراف و چرخش مچ پا به طرفین جلوگیری کند.

فیزیوتراپی

هدف فیزیوتراپی در درمان صافی کف پا افزایش انعطاف‌پذیری و محدوده حرکتی پا، تقویت عضلات، بازیابی کنترل و تعادل پا و مچ پا کمک می‌کند. دستیابی به همه این اهداف نمی‌تواند صافی کف پا را برطرف کند، اما عوارض و علائم ناشی از آن به شکل قابل‌توجهی مدیریت شده و کیفیت زندگی فرد افزایش پیدا می‌کند. بهتر است از فیزیوتراپی، به‌عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع، در کنار سایر روش‌های درمانی مانند استفاده از ارتزها و کاهش وزن استفاده کرد.

جراحی

جراحی کف پای صاف تنها زمانی انجام می‌شود که مچ پا دچار تغییر شکل و انحراف شده باشد یا اینکه دردهای شدید و محدوده حرکتی پایین، زندگی فرد را مختل کرده باشد. هدف جراحی تغییر وضعیت استخوان‌ها و ایجاد تراز در استخوان‌های پا است. همچنین جراحی برای درمان سایر عارضه‌هایی که باعث ایجاد کف پای صاف شده‌اند استفاده می‌شود. برای مثال اگر صافی کف پا در اثر کوتاهی تاندون آشیل که یک عارضه مادرزادی است به وجود آمده باشد، می‌توان از جراحی برای افزایش طول این تاندون استفاده کرد. از دیگر روش‌های جراحی می‌توان به برداشتن، برش و تغییر شکل استخوان‌ها و همچنین انتقال تاندون از سایر قسمت‌های بدن به پا برای کمک به ایجاد تعادل و تشکیل قوس اشاره کرد. جراحی کف پای صاف می‌تواند عوارضی مانند عفونت، ایجاد لخته خون و همچنین دوره نقاهت طولانی داشته باشد، بنابراین بهتر است با مشورت پزشک و درصورتی‌که راه دیگری برای درمان علائم صافی کف پا وجود ندارد، اقدام به جراحی پا نمود.

ورزش و حرکات اصلاحی کف پای صاف

برخی از افراد دارای صافی کف پا از مشکلات عضلانی و همچنین مشکل سفتی رباط‌ها و تاندون‌ها، به‌خصوص تاندون آشیل، رنج می‌برند. انجام ورزش‌ها و حرکات اصلاحی می‌تواند به تقویت و افزایش انعطاف‌پذیری عضلات و تاندون‌های پا کمک کنند. برخی از این تمرینات اصلاحی شامل موارد زیر می‌شوند:

حرکت بالابردن قوس پا

برای انجام این حرکت بهتر است که بایستید و در طول انجام تمرین پاشنه و انگشتان پایتان باید روی زمین قرار بگیرد. سپس انگشتان پا را تا جایی که می‌توانید به داخل جمع کنید. سعی کنید در انجام این حرکت قسمت میانی پا و جایی که باید قوس پا باشد را بلند کنید. چند ثانیه در این موقعیت پا را نگه دارید و سپس انگشتان را رها کنید. این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

حرکت بالابردن پاشنه

برای انجام این حرکت روی پنجه پا باید قرار بگیرید و پاشنه خود را از روی زمین بلند کنید. برای حفظ تعادل در طول انجام این حرکت می‌توانید از یک سطح مانند دیوار یا صندلی کمک کنید. سعی کنید وزن خود را پاهای خود به صورت مساوی قرار دهید. هر دو پاشنه را به‌صورت هم‌زمان بالا بیاورید و به مدت چند ثانیه نگه دارید، سپس به موقعیت قبلی برگردید. در طول انجام این حرکت باید کشش را در پشت پا احساس کنید. حرکت بلندکردن پاشنه پا به کشش تاندون آشیل و انعطاف‌پذیری پا کمک زیادی می‌کند. این حرکت را ۱۰ یا ۱۵ بار تکرار کنید.

حرکت نرمش با توپ

برای انجام این حرکت روی یک صندلی نشسته و یک توپ سفت مانند توپ تنیس را روی زمین قرار دهید. سپس کف پای خود را روی توپ قرار داده و آن را روی زمین بچرخانید. سعی کنید در طول انجام این حرکت کمر خود را صاف نگه دارید و توپ را زیر قوس پا نگه دارید. این حرکت را پس از گذشت چند دقیقه با پای دیگر تکرار کنید.

حرکت جمع‌کردن حوله با پا

این حرکت یکی از محبوب‌ترین تمرینات تقویت عضلات پا است. انجام این حرکت نه‌تنها می‌تواند از بروز عوارض صافی کف پا جلوگیری کند بلکه می‌تواند در درمان سایر عارضه‌های پا نیز تأثیرگذار باشد. برای انجام این حرکت ابتدا روی یک صندلی نشسته تا از خستگی پا و کمر جلوگیری کنید. سپس یک حوله یا پارچه ضخیم روی زمین قرار داده و با پا اقدام به جمع‌کردن آن کنید. انگشتان خود را در حالت بسته به مدت چند ثانیه نگه دارید و سپس حوله را رها کنید. این حرکت را در برنامه ورزشی روزانه خود قرار داده و تا جایی می‌توانید تکرار کنید.

حرکت برداشتن توپ یا وسیله با انگشتان پا

برای انجام این حرکت شما به یک توپ نرم یا یک وسیله کوچک نیاز دارید. توجه داشته باشید که این وسیله باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانید آن را با انگشتان پا بگیرید و بلند کنید. وسیله را با انگشتان خود محکم بگیرید و تا جایی که می‌توانید نگه دارید. هر زمانی که خسته شدید می‌توانید پای خود را زمین گذاشته و انگشتان را باز کنید. ممکن است در هنگام انجام این حرکت دچار گرفتگی عضلات شوید. در این صورت پس از یک دقیقه استراحت، تمرین را ادامه دهید. این حرکت را با هر دو پا چندین بار در روز تکرار کنید.

دلایل بروز کف پای صاف

دلایل بروز کف پای صاف

قوس پا توسط ماهیچه، رباط‌ها و تاندون‌ها نگه‌داری می‌شود و وظیفه جذب ضربه و حمایت از پا و مچ پا را دارد. در صورت ضعف این ماهیچه‌ها یا آسیب به این تاندون‌ها و رباط‌ها، کف پا صاف می‌شود. دلایلی مختلفی برای بروز این آسیب‌ها و ضعف‌ها وجود دارند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ژنتیک: وجود کف پای صاف در نوزادان و کودکان طبیعی است، زیرا هنوز قوس پا شکل نگرفته است. با رشد کودک قوس پا نیز شکل‌گرفته و صافی کف پا از بین می‌رود. البته در برخی از افراد، خصوصاً افرادی که سابقه خانوادگی این عارضه را دارند، قوس پا ممکن است هرگز شکل نگیرد و به همین دلیل دچار صافی کف پا شوند. برخی سندرم‌های ژنتیکی مانند سندرم داون و فلج مغزی هم می‌تواند از دلایل شکل‌نگرفتن این قوس باشد.
 • اکتسابی: این نوع از صافی کف پا در بزرگسالان بیشتر دیده می‌شود و به مرور زمان شکل می‌گیرد. افتادن قوس می‌تواند در اثر یک آسیب‌دیدگی یا فشار زیاد به رخ بدهد. اضافه‌وزن و بارداری می‌تواند فشار را بر تاندون‌ها افزایش دهد و باعث کشیدگی بیش از حد آن‌ها شود. شکستگی‌ها و آسیب به تاندون‌هایی مانند تاندون آشیل می‌تواند در بروز صافی کف پا تأثیرگذار باشد.
 • عارضه‌های زمینه‌ای: برخی از بیماری‌ها و عارضه‌ها مانند آرتروز، روماتیسم مفصلی و دیابت نیز می‌توانند باعث ایجاد صافی کف پا شوند. آرتروز و روماتیسم با آسیب به مفصل‌ها و غضروف‌ها می‌توانند با ایجاد ناترازی و افزایش فشار در پا باعث افتادگی قوس پا شوند.

پیشگیری از کف پای صاف

به دلیل اینکه ژنتیک و سایر عواملی که نمی‌توان از آن‌ها پیشگیری کرد در بروز صافی کف پا دخالت دارند نمی‌توان همیشه از آن جلوگیری کرد، اما می‌توان با رعایت برخی نکات شانس بروز این عارضه را کاهش داد:

 • استفاده از کفی‌های طبی سفارشی
 • عدم استفاده از کفش‌های تنگ
 • رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن
 • تمرینات کششی و تقویتی
 • مراقبت از پا در برابر سوانح و آسیب‌دیدگی

نتیجه‌گیری

صافی کف پا عارضه‌ای بسیار شایع است که در آن قوس پا یا در کودکی تشکیل نشده است یا در بزرگسالی بر اثر برخی عارضه‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها از بین رفته است. در نتیجه هنگامی ایستادن کف پا کاملاً روی زمین قرار گرفته و سطح زمین را می‌پوشاند. ژنتیک و برخی عارضه‌های مادرزادی نیز می‌توانند در ایجاد صافی کف پا نقش داشته باشند. درحالی‌که برخی از افراد دارای کف پای صاف ممکن است که هرگز علائم و عوارض خاصی را در طول زندگی خود تجربه نکنند، اما برخی دیگر ممکن است که دچار درد و کاهش محدوده حرکتی شوند. گزینه‌های درمانی صافی کف پا بیشتر برای کنترل درد و مدیریت عوارض ناشی از آن است. این روش‌های درمانی شامل مواردی مانند استراحت، کمپرس یخ، درمان‌های دارویی، کاهش وزن، استفاده از ارتزهایی مانند کفش و کفی طبی و فیزیوتراپی می‌شود. در مواردی که صافی کف پا، درد شدید برای فرد ایجاد می‌کند و باعث انحراف مچ پا می‌شود، ممکن است که جراحی به‌عنوان یک گزینه درمانی توسط پزشک به فرد توصیه شود.

سوالات متداول

صافی کف پا چه خطراتی دارد؟

کف پای صاف در بیشتر موارد هیچ خطری ایجاد نمی‌کند و فرد می‌تواند بدون مشکل به زندگی عادی خود ادامه دهد. در برخی موارد صافی کف پا ممکن باعث بروز درد و عارضه‌هایی مانند شین اسپلینت، فاسیای کف پا و همچنین بروز التهابات در بافت‌ها و مچ پا شود.

چگونه چاقی باعث بروز صافی کف پا می‌شود؟

اضافه‌وزن یکی از عوامل خطری است که می‌تواند در ایجاد کف پای صاف نقش داشته باشد. دلیل آن هم این است که وزن اضافی می‌تواند باعث افزایش فشار و در نتیجه ریزش قوس پا شود.

دیابت چگونه باعث بروز صافی کف پا می‌شود؟

افراد مبتلا به دیابت در معرض افزایش خطر مشکلات مربوط به تاندون‌ها و رباط‌های خود هستند. در صورت آسیب‌دیدن این بافت‌ها، حمایت از قوس پا ممکن است که دچار اشکال شود و در نتیجه فروبریزد. به‌طورکلی، دیابت به مستقیماً باعث صافی کف پا نمی‌شود، اما می‌تواند روی اعصاب و بافت‌هایی که از قوس پا حمایت می‌کنند تأثیر منفی گذاشته و باعث صافی کف پا شود.

آیا پوشیدن کفش نامناسب باعث به‌وجودآمدن صافی کف پا می‌شود؟

پوشیدن کفش‌هایی که به‌خوبی از قوس پا حمایت نمی‌کنند، می‌تواند باعث افزایش فشار روی قوس پا شده و به مرور زمان باعث ایجاد صافی کف پا شود.

آیا صافی کف پا باعث انحراف مچ پا می‌شود؟

صافی کف پا می‌تواند تراز مچ پا را تغییر دهد. با گذشت زمان، این امر می‌تواند باعث انحراف و چرخش مچ پا به خارج شود. به همین دلیل افرادی که کف پای صاف دارند بهتر است که از کفش و کفی طبی استفاده کنند تا از قوس پاها به‌خوبی حمایت شود.

آیا صافی کف پا باعث بروز کمردرد می‌شود؟

صافی کف پا می‌تواند در برخی موارد باعث بروز کمردرد شود، خصوصاً اگر این عارضه باعث تغییر در نحوه راه‌رفتن و انحراف مچ پا شده باشد. تغییر نحوه راه‌رفتن می‌تواند با ایجاد فشار مضاعف روی کمر باعث بروز کمردرد شود.

آیا صافی کف پا روی نحوه راه‌رفتن تأثیر می‌گذارد؟

بله کف پای صاف می‌تواند روی نحوه راه‌رفتن تأثیر بگذارد و باعث حرکت غیرعادی پا در هنگام راه‌رفتن یا دویدن شود. صافی کف پا در طولانی‌مدت می‌تواند باعث انحراف مچ پا به بیرون شود و این روی نحوه راه‌رفتن تأثیر می‌گذارد.

چه چیزهایی باعث بدتر شدن شرایط صافی کف پا می‌شود؟

افزایش وزن، کفش‌های نامناسب، فعالیت‌های شدید و پر ضربه مانند ورزش‌هایی که به پرش‌های بسیار بلند نیاز دارند،ایستادن و راه‌رفتن طولانی‌مدت و افزایش سن می‌توانند باعث بدتر شدن وضعیت صافی کف پا و همچنین بروز سایر عوارض شود.

آیا می‌توان با کف پای صاف رانندگی کرد؟

بله، کف پای صاف در رانندگی تداخلی ایجاد نمی‌کند و افراد می‌توانند بدون هیچ مشکلی رانندگی کنند.

آیا می‌توان با کف پای صاف دوچرخه‌سواری کرد؟

بله، نه‌تنها با کف پای صاف می‌توان دوچرخه‌سواری کرد، بلکه دوچرخه‌سواری یک ورزش کم ضربه و کم‌فشار است و یک فعالیت ورزشی بسیار مناسب برای افراد دارای کف پای صاف است.

آیا می‌توان با کف پای صاف ورزش کرد؟

بله ورزش با کف پای صاف امکان‌پذیر است، اما ممکن است که در صورت ورزش شدید یا طولانی‌مدت با خستگی زودهنگام و همچنین بروز درد و ناراحتی همراه باشد.

چه کفشی برای صافی کف پا مناسب است؟

افرادی که کف پای صاف دارند بهتر است از کفش‌هایی استفاده کنند که به‌خوبی از قوس کف پا حمایت می‌کند و پاشنه سفت و محکمی دارد. همچنین پنجه کفش نیز باید به اندازه کافی فضا برای انگشتان داشته باشد.

کف پای صاف تا چه سنی قابل درمان است؟

امکان اصلاح کف پای صاف پس از دوره نوجوانی و پایان فرایند رشد امکان‌پذیر نیست و در صورت باقی‌ماندن کف پای صاف، روش‌های درمانی موجود صرفاً به برطرف‌کردن عوارض ناشی از آن می‌پردازند.

معافیت سربازی صافی کف پا چگونه است؟

اگر صافی کف پا باعث انحراف و چرخش مچ پا شود و باعث بروز درد و عوارض شدید شود، ممکن است که معافیت دائم را به همراه داشته باشد. در غیر این صورت صافی کف پا ممکن است فقط معافیت از رزم را به همراه داشته باشد. بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر به دفاتر نظام وظیفه یا پلیس + ۱۰ مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

تماس با ما