کلینیک ارتوپدی کودکان|متخصص ارتوپد کودکان

کلینیک ارتوپدی کودکان

متخصص ارتوپد کودکان و اطفال در تهران:ارتوکیدز

متخصص ارتوپد کودکان چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

ما در ارتوکیدز، باتجربه‌ترین و شایسته‌ترین متخصصین ارتوپد کودکان را در اختیار داریم و خدمات گسترده‌ای در غربالگری و درمان عارضه‌های اسکلتی نوزادان و کودکان ارائه می‌دهیم. متخصصان ما می‌توانند در درمان هرگونه عارضه مرتبط با ستون فقرات، استخوان‌ها، عضلات، مفاصل، تاندون‌ها و رباط‌ها مانند نرمی استخوان، پای پرانتزی، زانو ضربدری، انحراف ستون فقرات و غیره به والدین کمک کنند. در این کلینیک توسط اساتید هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور و تیم‌های پزشکی متخصص در حوزه ارتوپد کودکان با تمرکز بر درمان‌های غیرتهاجمی سعی می‌شود تا بهترین راه‌حل و برنامه درمانی برای کودکان ارائه شود.

چرا به کلینیک ما مراجعه می‌کنید؟

متخصصان ارتوپد کودکان فعال در اتوکیدز برای تشخیص درست مشکلات و عارضه‌های مختلف و همچنین در تجویز و ارائه یک برنامه درمانی جامع و مناسب مهارت کافی را دارند. این متخصصان در حیطه کودکان آموزش دیده‌اند و با روانشناسی کودکان آگاهی دارند. به‌همین دلیل به خوبی می‌توانند با کودکان ارتباط برقرار کنند. در زیر می‌توانید متخصصان فعال در کلینیک ارتوپد کودکان ارتوکیدز مشاهده کنید:

دکتر محسن رستمی

حیطه کاری تخصصی

 • انحرافات ستون فقرات
 • ناهنجاری‌های مادرزادی ستون فقرات
 • عارضه‌های مغز و نخاع

دکتر مهتاب مهرافشان

حیطه کاری تخصصی

 • ناهنجاری‌های مادرزادی
 • دررفتگی مادرزادی لگن
 • پاچنبری
 • بدشکلی‌های اندام‌ها
 • چسبیدن انگشتان
 • کوتاهی اندام‌ها
 • شکستگی‌های ورزشی

دکتر سید رضا آقاپور

حیطه کاری تخصصی

 • ناهنجاری‌های مادرزادی
 • دررفتگی مادرزادی لگن
 • پاچنبری
 • بدشکلی اندام‌ها
 • چسبیدن انگشتان
 • کوتاهی اندام‌ها
 • شکستگی‌های اطفال
 • آسیب‌های ورزشی

دکتر مرتضی اشرافی

حیطه کاری تخصصی

 • عارضه‌های ستون فقرات
 • ناهنجاری‌های مادرزادی
 • عارضه‌ مادرزادی ستون فقرات، مغز و نخاع

اطلاعات تماس ارتوکیدز

برای دریافت نوبت و اطلاعات بیشتر از کلینیک ارتوپدی کودکان ارتوکیدز، می‌توانید به آدرس زیر مراجعه کرده یا با شماره‌تلفن‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

شنبه تا چهارشنبه
۲۱:۰۰ الی ۱۰:۰۰
۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱ ۲
پنجشـــــــنبه هــــا
۱۵:۰۰ الی ۱۰:۰۰
۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱ ۲
تهران، شریعتی، نرسیده به میرداماد، جنب حسینیه ارشاد، پلاک۱، ساختمان برگزیده، طبقه۳، واحد۲۰

ویژگی‌های متخصص ارتوپد کودکان در ارتوکیدز

یک متخصص ارتوپد کودکان باید برخی ویژگی‌ها را داشته باشد تا بتواند مشکلات و عارضه‌های مختلف را به‌درستی تشخیص داده و برنامه‌های درمانی مناسبی تجویز کند. علاوه بر دانش و تجربه کافی، این متخصصان باید طرز برخورد و رفتار متفاوتی نسبت با دیگر پزشکان داشته باشند، چرا که با کودکان سروکار دارند. متخصص ارتوپد کودکان علاوه بر تخصص در حوزه خود، در رفتار و برخورد با کودکان نیز تجربه کافی را نیز دارد و به‌خوبی در این مورد آموزش دیده است و با صبر و حوصله بالا با کودک برخورد می‌کنند تا از پیشرفت روند تشخیص و درمان اطمینان حاصل کنند. متخصص ارتوپد کودکان رفتار متفاوت‌تری نسبت یک ارتوپد عادی خواهد داشت تا بتواند بهتر با کودک شما ارتباط برقرار کند. کودکان به شکل متفاوتی تجربه خود را از عارضه‌ها و دردهای موجود در بدنشان نشان می‌دهند. یک متخصص ارتوپد کودکان می‌تواند با مشاهده علائم چهره و نوع رفتار کودک، به ناراحتی موجود در بدن کودک پی ببرد. این موضوع می‌تواند مخصوصاً در نوزادان و کودکانی که هنوز کامل صحبت‌کردن یاد نگرفته‌اند، بسیار حائز اهمیت باشد. برخی از ویژگی‌های یک متخصص ارتوپد کودکان شامل موارد زیر می‌شود:

 • دانش و تحصیلات کافی
 • مهارت و سطح تجربه متخصص
 • سابقه درمانی و نظر سایر بیماران
 • آشنایی با نحوه برخورد با کودک
 • محیط کاری بهداشتی و فضای حرفه‌ای کلینیک
 • اخلاق حرفه‌ای متخصص

نکات مهم هنگام مراجعه به متخصص ارتوپد کودکان

لازم است که هنگام مراجعه به متخصص ارتوپد کودکان، مدارک پزشکی لازم را به همراه داشته باشید. از قبل با کودکتان هماهنگ کنید چرا که شما باید به کمک فرزندتان علائم و سابقه پزشکی را برای متخصص شرح دهید. اگر فکر می‌کنید لازم است از قبل لباس‌های راحت و بزرگ به کودک بپوشانید تا کار معاینه آسان‌تر شود. ممکن است متخصص برای تشخیص بهتر عکس‌برداری با اشعه‌ایکس یا MRI را توصیه کند. اگر درمان خاصی لازم باشد تا انجام شود، قبل از شروع فرایند درمان این را با شما در میان خواهد گذاشت. نکات مهم هنگام مراجعه به متخصص ارتوپد کودکان:

 • توضیح عارضه: مشکل به وجود آمده را شرح دهید. اگر کودک دارای درد و ناراحتی خاصی است، آن را برای متخصص توصیح دهید.
 • سابقه پزشکی: اگر برای درمان عارضه به پزشک دیگری مراجعه کرده‌اید، آن را با متخصص در میان بگذارید. همچنین سابقه سایر بیماری‌ها و عارضه را به متخصص اطلاع دهید.
 • سابقه خانوادگی: اگر سابقه خانوادگی بروز عارضه یا عارضه‌های مشابه اسکلتی در خانواده‌تان وجود دارد، آن را به متخصص اطلاع دهید.
 • داروها و مکمل‌های مصرفی: اگر کودک دارو یا مکملی مصرف می‌کند، آن را به متخصص معرفی کنید.
 • آلرژی و حساسیت: مهم است که پزشک در مورد آلرژی‌ها و حساسیت‌های کودک اطلاع داشته باشد. اگر کودک شما تا به حال یک واکنش آلرژیک مانند بثورات پوستی، تورم یا مشکل تنفسی داشته است، آن را به پزشک اطلاع دهید.
 • سوالات: لیستی از سوالات و نگرانی‌های خود تهیه کنید و آن‌ها را از متخصص ارتوپد بپرسید.

ارتوکیدز چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

هر متخصص ارتوپد کودکان در ارتوکیدز طیف گسترده‌ای از خدمات را به کودکان و مراجعه‌کنندگان ارائه می‌کند. بخش بزرگ و مهمی از این خدمات غربالگری نوزادان و کودکان است. از سایر خدمات متخصص ارتوپد کودکان می‌توان به تشخیص و درمان عارضه‌هایی مانند نرمی استخوان، ناهنجاری‌های مادرزادی، پای پرانتزی، زانو ضربدری، اسکولیوز و کیفوز اشاره کرد. برخی از خدمات ارائه‌شده توسط متخصص ارتوپد کودکان شامل موارد زیر می‌شود:

غربالگری نوزادان و کودکان توسط یک متخصص ارتوپد کودکان مهم است زیرا می تواند به شناسایی هر گونه مسائل رشدی یا سلامتی که ممکن است بر رشد و تکامل کودک تأثیر بگذارد، کمک کند. به طور خاص، مشکلات اسکلتی عضلانی می تواند تأثیر قابل توجهی بر توانایی کودک در حرکت و عملکرد صحیح داشته باشد، بنابراین شناسایی و درمان زودهنگام این مسائل اهمیت بالایی دارد. متخصصان ارتوکیدز با انجام آزمایش‌های و بررسی‌های مختلف به غربالگری نوزادان و کودکان می‌پردازند. این بررسی‌ها می‌توانند به شناسایی مشکلات احتمالی در مراحل اولیه کمک کنند و باعث شروع درمان در زمان مناسب شود.

غربالگری 

برخی از روش‌هایی که این متخصصان به غربالگری نوزادان و کودکان می‌پردازند شامل موارد زیر می‌شود:

 • ارزیابی سیستم حرکتی و اسکلتی- عضلانی کودک: در ارتوکیدز، متخصص ارتوپد کودکان ارزیابی‌های جامعی از سیستم اسکلتی-عضلانی کودک از جمله استخوان‌ها، مفاصل، عضلات و بافت‌های همبند انجام می‌دهد. این ارزیابی می‌تواند شامل تست‌های مختلفی مانند ارزیابی دامنه حرکت، تست قدرت عضلانی و بررسی اطلاعات تصویربرداری مانند سونوگرافی، اشعه‌ایکس یا MRI شود.
 • شناسایی عوامل خطر بروز عارضه‌های استخوانی: متخصص ارتوپد کودکان با انجام ارزیابی‌ها و آزمایش‌های مختلف هرگونه مشکل بالقوه و عامل خطری را که ممکن است وجود داشته باشد را شناسایی می‌کند. شناسایی این عوامل خطر می‌تواند در درمان زودهنگام و جلوگیری از بسیاری از عارضه‌ها مفید باشد.
 • هماهنگی و ارجاع به سایر متخصصان: در برخی موارد، غربالگری نوزاد ممکن است نشان دهد که کودک دارای عارضه‌های دیگری است که باید ابتدا آن‌ها درمان شوند و سپس به سراغ عارضه اسکلتی به وجود آمده بروند. به عنوان مثال، یک کودک مبتلا به اختلال عصبی‌عضلانی ممکن است علاوه بر متخصص ارتوپد کودکان، به نظر یک متخصص مغز و اعصاب نیاز داشته باشد. متخصصان ارتوپد کودکان می‌توانند شرایط به وجود آمده در این عارضه را با سایر متخصصان در میان بگذارند تا اطمینان حاصل شود که کودک درمان جامع و مؤثرتری دریافت می‌کند.
 • طرح‌ریزی برنامه درمانی جامع: در ارتوکیدز در صورت مشاهده علائم یک عارضه برای ایجاد یک برنامه درمانی جامع و مناسب، با والدین کودک و سایر پزشکان همکاری می شود. این برنامه درمانی می‌تواند شامل روش‌های غیرتهاجمی مانند فیزیوتراپی یا استفاده از ارتز و بریس باشد یا ممکن است شامل جراحی باشد.

نرمی استخوان 

نرمی استخوان یا راشیتیسم یک عارضه بسیار شایع در کودکان است که معمولاً به دلیل کمبود ویتامین D در بدن بروز می‌کند. عوامل ژنتیکی و سوابق خانوادگی نیز می‌توانند در بروز این عارضه نقش داشته باشند. در ارتوکیدز ابتدا با انجام معاینات پزشکی ابتدا علت نرمی استخوان را تشخیص داده و پس از آن روش درست درمان را تجویز می‌شود. در بیشتر موارد نرمی استخوان را می‌توان با اضافه‌کردن ویتامین D و کلسیم به رژیم غذایی درمان کرد. در موارد دیگر ممکن است به مکمل‌ها یا داروهای دیگر نیاز باشد که متخصص ارتوپد کودکان باتوجه به معاینات و تشخیص خود اقدام به تجویز این داروها می‌کند. تشخیص و درمان مؤثر نرمی استخوان در کودکان فقط باید توسط متخصص ارتوپد کودکان انجام شود، زیرا این عارضه به شناخت دقیقی از آناتومی بدن کودکان و شرایط آن‌ها نیاز دارد و فقط این متخصصان می‌توانند بهترین روش درمانی را برای کودک انتخاب کنند.

پای پرانتزی 

پای پرانتزی یک عارضه بسیار شایع پا است که در نوزادان مشاهده می‌شود. در این عارضه پاها از زانو به بیرون خم می‌شوند و حالت پرانتزی به خود می‌گیرند. در بیشتر موارد پای پرانتزی بخشی از روند طبیعی رشد کودکان است و پس از دو سالگی برطرف می‌شود. پای پرانتزی می‌تواند در اثر نرمی استخوان و سایر عوارض مادرزادی نیز به وجود بیاید. در کلینیک ارتوپدی کودکان با انجام غربالگری و آزمایش‌های مختلف سعی در تشخیص زودهنگام پای پرانتزی می‌شود. متخصصان ما با معاینه فیزیکی و بررسی تصاویر رادیوگرافی، میزان انحراف زانو محاسبه شده و شدت پرانتزی‌بودن زانو را مشخص می‌کنند. متخصص ارتوپد کودکان اگر تشخیص داد که پای پرانتزی شدت زیادی دارد یا اینکه پس از دو سالگی همچنان ادامه پیدا کرده است، والدین را به درمان پای پرانتزی توصیه کند. درمان پای پرانتزی معمولاً شامل فیزیوتراپی، استفاده از کفش و کفی‌های طبی، استفاده از بریس و در موارد نادر جراحی پای پرانتزی می‌شود.

زانو ضربدری

زانو ضربدری هم مانند پای پرانتزی یک عارضه بسیار شایع در کودکان است. این عارضه به‌صورت طبیعی در سن دو سالگی تا هفت سالگی در کودکان مشاهده می‌شود و پس از هفت سالگی خودبه‌خود برطرف می‌شود. درصورتی‌که زانو ضربدری قبل از دو سالگی مشاهده شد یا پس از هفت سالگی همچنان باقی ماند و شرایط آن بدتر شد، باید به سراغ درمان آن رفت. متخصص ارتوپد کودکان ارتوکیدز با معاینه فیزیکی، مشاهده سوابق پزشکی و بررسی تصاویر رادیوگرافی سعی می‌کنند تا بهترین روش را برای درمان زانو ضربدری به والدین کودک معرفی کنند. روش‌های درمان زانو ضربدری شامل فیزیوتراپی، استفاده از کفش و کفی‌های طبی، استفاده از بریس و در صورت تشخیص متخصص ارتوپد کودکان جراحی می‌شود. البته باتوجه‌به مراجعه زودهنگام و تشخیص متخصص ارتوپد کودکان، ممکن است اصلاً نیازی به درمان زانو ضربدری نباشد و صرفاً پزشک به والدین توصیه کند تا کودک به صورت مستمر، تا پایان زمان رشد، تحت نظارت قرار بگیرد.

اسکولیوز 

اسکولیوز یک عارضه ستون فقرات است که در سن بلوغ بروز پیدا می‌کند. در این عارضه ستون فقرات به جای اینکه از پشت به شکل مستقیم دیده شوند، به طرفین منحرف می‌شوند. اسکولیوز علاوه بر انحراف ستون فقرات به طرفین، دچار پیچش هم می‌شود و می‌تواند تمام ساختار اسکلتی بدن را دچار تغییر کند. به همین دلیل عضلات و قفسه سینه درون بدن جابه‌جا شده و از یک طرف به بیرون می‌زنند. در بیشتر موارد علت بروز اسکولیوز مشخص نیست، اما می‌تواند در اثر عارضه‌هایی مانند فلج مغزی یا دیستروفی عضلانی هم بروز کند. متخصص ارتوپد کودکان ارتوکیدز با معاینه و عکس‌برداری از ستون فقرات، تشخیص می‌دهند که شدت اسکولیوز چه‌قدر است. در موارد خفیف این عارضه نیازی به درمان ندارد، اما در سایر موارد ممکن است به درمان‌هایی مانند فیزیوتراپی یا استفاده از بریس‌های مخصوص اسکولیوز نیاز باشد. این بریس‌ها با اسکن و اندازه‌گیری دقیق توسط پزشک به‌صورت سفارشی برای کودک ساخته شده و به بهبود انحراف ستون فقرات کمک می‌کند.

کیفوز 

کیفوز یا گوژپشتی به قوز و انحنای بیش از حد ستون فقرات گفته می‌شود. ستون فقرات در حالت عادی در قسمت پشت دارای کمی خمیدگی است، اما ناهنجاری‌های وضعیتی یا ساختاری می‌تواند باعث بیشترشدن و غیرطبیعی‌تر شدن این انحنا شوند. بروز کیفوز در نوجوانی شایع‌تر است و عوامل خارجی مانند بد نشستن هم می‌تواند بر بروز یا شدیدتر شدن آن تأثیر بگذارد. در بیشتر موارد کیفوز نیازی به درمان ندارد و خطری ایجاد نمی‌کند، اما در موارد متوسط یا شدید باید درمان شود. متخصص ارتوپد کودکان ارتوکیدز، در زمینه درمان کیفوز می‌توانند اطلاعات زیادی را در اختیار والدین قرار دهند. این متخصصان می‌توانند با معاینه و تصویربرداری از ستون فقرات میزان شدت و نوع درمان کیفوز را مشخص کنند. تشخیص به موقع این عارضه در درمان آن ضروری است، چرا که پس از عبور از سن رشد ممکن است درمان‌های غیرتهاجمی تأثیری بر رفع کیفوز نداشته باشند و به جراحی باید روی آورد. از درمان‌های غیرتهاجمی کیفوز می‌توان به بستن بریس یا فیزیوتراپی اشاره کرد. در ارتوکیدز با تشخیص به‌موقع و انتخاب روش درمانی مناسب، به درمان کیفوز و همچنین جلوگیری از بروز عوارض آن در آینده جلوگیری کرده و سعی می‌کنیم تا نگرانی والدین را کمتر کنیم.

پاچنبری 

پاچنبری یک عارضه مادرزادی که در آن پاهای نوزاد در بدو تولد دچار پیچش و خمیدگی شده است. این عارضه نسبتاً شایع در دوران بارداری و با سونوگرافی قابل تشخیص است، اما ممکن است که همیشه هم قبل از تولد قابل تشخیص نباشد و پس از تولد نوزاد مشاهده شود. پاچنبری به دلایل ناشناخته‌ای بروز پیدا می‌کند و درمان آن باید بلافاصله پس از تولد نوزاد شروع شود. در ارتوکیدز با استفاده از روش‌های درمانی رایج و همچنین راهنمایی والدین در فرایند رشد، اقدام به درمان پاچنبری در کودکان می‌کنیم. از روش‌های درمانی رایج می‌توان به روش پونستی اشاره کرد که در آن متخصص ارتوپد کودکان، ابتدا با استفاده از حرکات کششی، اقدام به تغییر وضعیت استخوان‌های پای نوزاد می‌کند و سپس برای حفظ وضعیت اقدام به گچ‌گیری پا می‌شود. این روند باید چندین بار تکرار شود. متخصص ارتوپد کودکان در صورت کوتاهی تاندون آشیل، ممکن است اقدام به قطع تاندون کند تا حرکت پا را محدود نکند. سپس در زمانی که متخصص ارتوپد کودکان تشخیص داد، والدین باید برای فرزند خود بریس‌های مخصوص پاچنبری ببندند. این روش درمان باید تا چهار یا پنج سالگی ادامه پیدا کند تا پاچنبری به طور کامل درمان شود.

مشکل در راه‌رفتن کودک

تمامی متخصص ارتوپد کودکان فعال در ارتوکیدز در تشخیص و رفع مشکلات اسکلتی‌عضلانی کودکان تخصص دارند. آن‌ها می‌توانند مشکلاتی که بر راه‌رفتن کودکان تأثیر می‌گذارند را شناسایی کنند و با استفاده از روش‌های مختلف به تشخیص و درمان این مشکلات کمک کند. درمان مشکل راه‌رفتن کودکان ممکن است شامل ترکیبی از فیزیوتراپی و ارتزهایی مانند بریس، کفش یا کفی طبی باشد. ارتزها به‌صورت سفارشی ساخته می‌شوند و می‌توانند به حمایت از پا و ساق‌های کودک کمک کنند. فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود قدرت و انعطاف ماهیچه‌های کودک کمک کرده و توانایی راه‌رفتن را بهبود ببخشد.

ناهنجاری‌های مادرزادی 

ناهنجاری‌های مادرزادی به بدشکلی‌ها و ناهنجاری‌های فیزیکی یا ساختاری اشاره دارد که در بدو تولد به وجود آمده است. این ناهنجاری‌ها ممکن است بر بخش‌های مختلف بدن از جمله استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، مفاصل و ستون فقرات تأثیر بگذارند. ناهنجاری‌های مادرزادی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله جهش‌های ژنتیکی، عفونت، مصرف برخی داروها یا قرار‌گرفتن در معرض مواد شیمیایی در دوران بارداری باشد. متخصص ارتوپد کودکان نقش مهمی در مدیریت نقایص و ناهنجاری‌های مادرزادی دارند. این متخصصان از نزدیک با سایر متخصصانی مانند متخصصان اطفال، ژنتیک و فیزیوتراپیست‌ها برای ارائه درمان‌های جامع به کودکان همکاری می‌کنند.

یکی از اهداف اولیه متخصصان ارتوکیدز در درمان این‌گونه ناهنجاری‌ها، بهبود دامنه حرکتی و عملکردی کودک است. برای رسیدن به این هدف، متخصصان ما از طیف وسیعی از روش‌ها مانند فیزیوتراپی، بریس و جراحی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، کودکان دارای طول اندام ناهماهنگ ممکن است از مداخلات جراحی برای افزایش طول اندام و اصلاح ناهنجاری بهره ببرند. هدف چنین مداخلاتی بهبود عملکرد و ظاهر کودک و درعین‌حال به‌حداقل‌رساندن عوارض آن است. همچنین متخصص ارتوپد کودکان نقش مهمی در شناسایی و مدیریت زودهنگام دیسپلازی‌های اسکلتی یا ناهنجاری در رشد و تکامل اسکلتی دارند. شناسایی زودهنگام این شرایط می‌تواند مداخله سریع را برای بهبود نتایج، ممکن سازد.

آسیب‌های استخوانی و شکستگی‌ها

شاید بیشتر افراد ارتوپدها را با درمان آسیب‌های استخوانی و شکستگی‌ها بشناسند. یکی از خدماتی که در ارتوکیدز ارائه می‌شود، درمان این آسیب‌ها و شکستگی‌ها با استفاده از گچ‌گیری و بستن آتل است. در صورت ایجاد شکستگی‌های بد و شدید، ممکن است روش‌های درمانی دیگری نیز مانند جراحی و استفاده از میله‌ها و پین‌های فلزی برای نگه‌داری و پیوند دوباره استخوان پیشنهاد شود. همچنین متخصصان ما می‌توانند از بهبود صحیح استخوان نیز اطمینان حاصل کنند و نکات مراقبتی و بهداشتی لازم را در دوره بهبود به والدین ارائه دهند.

نتیجه‌گیری

در کلینیک ارتوپدی کودکان ارتوکیدز با بهره گیری از متخصصین مجرب ارتوپد کودکان در زمینه سیستم حرکتی و اسکلتی، خدمات گسترده‌ای شامل تشخیص و غربالگری، درمان عارضه‌های مختلفی مانند نرمی استخوان، مشکل راه‌رفتن کودکان، ناهنجاری‌های مادرزادی، پای پرانتزی، زانو ضربدری، اسکولیوز، کیفوز و سایر عارضه‌های مرتبط ارائه داده می‌شود. معاینه، ارزیابی آزمایش‌ها و تصاویر رادیوگرافی، طرح یک برنامه جامع درمانی و همکاری با والدین همگی از خدمات ارائه شده در کلینیک ارتوپدی کودکان ارتوکیدز هستند.

سوالات متداول

آیا متخصص ارتوپد کودکان جراحی هم انجام می‌دهد؟

بله برخی از متخصصان ارتوپد کودکان تخصص جراحی هم دارند و می‌توانند جراحی انجام دهند. البته جراحی پا، دست و ستون فقرات با یکدیگر متفاوت است و پزشک باید تخصص در زمینه مورد نظر را داشته باشد.

آیا ارتوپد کودکان با تخصص‌های متفاوت وجود دارند؟

بله، ارتوپد کودکان می‌توانند تخصص‌های متفاوتی داشته باشند. برخی متخصص جراحی ستون فقرات هستند و برخی هم می‌توانند در زمینه ارتز و پروتز هم تخصص داشته باشد.

تفاوت متخصص ارتوپد کودکان با بزرگسالان در چیست؟

به دلیل حساسیت بالای کودکان، اهمیت کار یک متخصص ارتوپد کودکان بسیار بالاتر از یک متخصص بزرگسالان است. متخصص ارتوپد کودکان قبل از شروع درمان، تمام فرایند را برای والدین شرح می‌دهد و درمان را با همکاری آن‌ها انجام می‌دهد. این متخصص علاوه بر توجه به بخش فیزیکی درمان به بخش روانی آن نیز برای کودک توجه می‌کند.

آیا متخصص ارتوپد کودک می‌تواند سرطان را تشخیص و درمان کنند؟

بله، متخصص ارتوپد کودکان می‌تواند تومورهای بافت‌های استخوانی و همچنین عضلانی را تشخیص داده و یک روند درمان را به فرد پیشنهاد دهند.

آیا متخصص ارتوپد کودکان می‌تواند صدمات ناشی از ورزش را هم درمان کند؟

بله، صدمات ناشی از ورزش اگر به استخوان‌ها، تاندون‌ها یا عضلات می‌تواند توسط متخصص ارتوپد کودکان درمان شود.

فرزندم دچار کمردرد شده است آیا باید به متخصص ارتوپد کودکان مراجعه کنم؟

بله، برای هرگونه درد و ناراحتی در کمر، گردن و ستون فقرات باید به متخصص ارتوپد کودکان مراجعه کرد.

برای پای پیچ خورده هم می‌توان به متخصص ارتوپد کودکان مراجعه کرد؟

بله، پیچ و ضربه خوردن مچ پا می‌تواند توسط متخصص ارتوپد کودکان درمان شود.

فرزندم از مراجعه به متخصص ارتوپد کودکان می‌ترسد، چه کار کنم؟

کودکان معمولاً با پزشک به یاد آمپول و جراحی می‌افتند و می‌ترسند. بهتر است که برایشان شرح دهید که مراجعه به پزشک همیشه به این‌گونه درمان‌ها ختم نمی‌شود. همچنین می‌توانید با انجام کارهایی که دوست دارد، او را آرام کنید.

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

تماس با ما