کلینیک ارتوپدی کودکان|متخصص ارتوپد کودکان

کلینیک ارتوپدی کودکان

فرو رفتگی قفسه سینه: درمان های جراحی و بدون جراحی

فرو رفتگی قفسه سینه

فرورفتگی قفسه سینه (Pectus Excavatum) از شایع‌ترین اختلالات مادرزادی قفسه سینه است. این مشکل از بدو تولد وجود دارد و با افزایش سن شدت می‌گیرد. ممکن است فرورفتگی قفسه سینه با شدت‌‌های مختلفی بروز کند؛ در صورتی که این عارضه خفیف باشد معمولا نیازی به درمان جدی ندارد؛ اما در صورتی که فرورفتگی متوسط یا شدید باشد، باید برای درمان اقدام کرد. در موارد شدید، ممکن است فرورفتگی قفسه سینه باعث ایجاد مشکلات قلبی و ریوی شود بنابراین درمان و کنترل سریع این عارضه بسیار مهم است.

با توجه به شدت فرورفتگی و وضعیت بیمار روش‌های مختلفی برای درمان فرورفتگی قفسه سینه وجود دارد. ممکن است روش‌های درمان غیر‌تهاجمی باشند، مثل استفاده از وکیوم بل‌ها یا اینکه به روش‌های درمانی تهاجمی‌تری مثل جراحی نیاز باشد.

فرورفتگی قفسه سینه چیست؟

فرورفتگی قفسه سینه چیست؟ 

فرورفتگی قفسه سینه یا قفسه سینه قیفی شکل، رایج‌ترین ناهنجاری مادرزادی در ناحیه قفسه سینه است و  معمولا در پسران، بیشتر از دختران بروز می‌کند.

در این عارضه به دلیل رشد بیش از حد بافت پیوندی در محل دنده‌های ۳ تا ۷، به استخوان جناق سینه فشار وارد شده و منجر به فرورفتگی و تغییر شکل قفسه سینه می‌شود. ممکن است تغییر شکل و فرورفتگی قفسه سینه متقارن باشد؛ اما در اکثر موارد گودی و فرو رفتگی قفسه سینه نامتقارن می‌باشد.

فرورفتگی قفسه سینه بسته به شدت عارضه، ممکن است در بدو تولد یا حتی در سنین بالاتر تشخیص داده شود. فرورفتگی قفسه سینه با افزایش سن کودک تشدید شده و در سنین بلوغ به اوج خود می‌رسد؛ در نتیجه اگر عارضه در ابتدا خفیف باشد ممکن است تا اوایل دوران نوجوانی به خوبی قابل تشخیص نباشد.

شدت فرورفتگی قفسه سینه

شدت فرورفتگی قفسه سینه

در عارضه قفسه سینه قیفی شکل شدت فرورفتگی سینه بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا شدت فرورفتگی تعیین کننده نوع و میزان مشکلاتی‌ است که ممکن است برای بیمار ایجاد شود.

منظور از شدت فرورفتگی در واقع، میزان تغییر شکل دنده‌ها و میزان جا به جایی جناق سینه به سمت ستون فقرات است. البته در بعضی از موارد فرورفتگی قفسه سینه متقارن نیست  و در این حالت میزان اختلاف سطح سمت چپ و راست قفسه سینه هم باید در نظر گرفته شود.

به طور کلی هر چه اختلاف سطح سمت چپ و راست قفسه سینه بیشتر باشد و جناق سینه به ستون فقرات نزدیک‌تر شده باشد؛ عارضه شدید‌تر است. بر این اساس فرورفتگی قفسه سینه به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌شوند.

شدت فرورفتگی قفسه سینه معمولا با معاینه ساده قابل تشخیص است، اما گاهی ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر به انجام تصویربرداری و اندازه‌گیری شاخص هالر نیاز باشد.

شدت فرورفتگی قفسه سینه معمولا ثابت نمی‌ماند و با افزایش سن بیشتر می‌شود در نتیجه بهتر است بعد از تشخیص، مطابق با نظر پزشک اقدامات لازم برای درمان یا جلوگیری از افزایش شدت فرورفتگی را آغاز کنید. البته در موارد خفیف ممکن است نیازی به درمان وجود نداشته باشد و صرفا زیر نظر گرفتن وضعیت قفسه سینه کفایت کند؛ اما در صورتی که فرورفتگی متوسط یا شدید باشد؛ باید برای جلوگیری از عوارض و مشکلات بعدی، درمان صورت بگیرد.

فرورفتگی قفسه سینه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

فرورفتگی قفسه سینه چگونه تشخیص داده می‌شود؟ 

فرورفتگی قفسه سینه معمولا با معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده می‌شود؛ اما برای بررسی دقیق‌تر وضعیت قلب و ریه معمولا به آزمایشات دیگری هم نیاز است. این آزمایشات عبارتند از:

 • تصویربرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه
 • اکوکاردیوگرافی (تصویربرداری از قلب با استفاده از امواج صوتی)
 • الکتروکاردیوگرافی (تست نوار قلب)
 • تست عملکرد ریه (به منظور بررسی حجم ریه)
 • تست ورزش (به منظور بررسی عملکرد قلب و ریه)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI (به منظور بررسی وضعیت قرارگیری قلب و ریه‌ها)
 • توموگرافی کامپیوتری CT
 • بررسی شاخص هالر (این تست برای بررسی شدت فرورفتگی قفسه سینه به کار برده می‌شود. در این تست نسبت عرض داخلی قفسه سینه به فاصله ستون فقرات تا جناق سینه بررسی محاسبه می‌شود. اگر این نسبت ۳/۵ یا بیشتر باشد بیماری شدید بوده و نسبت ۲/۵ طبیعی درنظر گرفته می‌شود.)

علائم و عوارض فرورفتگی قفسه سینه

علائم و عوارض فرورفتگی قفسه سینه

مشخص‌ترین علامت فرورفتگی قفسه سینه، وجود یک گودی در محل جناق سینه است. ممکن است این گودی در بدو تولد بسیار ناچیز باشد و بعدا با افزایش سن، عمیق‌تر شود یا اینکه از ابتدا به صورت یک فرورفتگی نسبتا عمیق دیده شود.

فرورفتگی قفسه سینه در موارد خفیف، فقط باعث ایجاد یک گودی کم عمق در محل جناق سینه می‌شود وخطری ندارد، اما در موارد شدید بیماری، فرورفتگی ایجاد شده بسیار عمیق است؛ در نتیجه باعث کاهش فضا و حجم قفسه سینه می‌شود و می‌تواند به مشکلات زیر منجر شود:

از آنجایی قلب دقیقا در زیر جناق سینه قرار دارد؛ فرورفتگی قفسه سینه موجب تحت فشار قرار گرفتن قلب می‌شود؛ در این صورت بسته به شدت فرورفتگی ممکن است فرد دچار انقباض غیر طبیعی ماهیچه قلب یا حتی جا به جایی قلب به سمت چپ قفسه سینه شود. این موارد در عملکرد قلب اختلال ایجاد می‌کنند و منجر به ایجاد عوارض زیر می‌شوند:

 • افزایش ضربان و تپش قلب
 • آریتمی یا ضربان قلب نامنظم
 • درد قفسه سینه

در فرورفتگی قفسه سینه، حجم و فضای قفسه سینه کاهش پیدا می‌کند و این امر باعث کاهش حجم تنفسی می‌شود؛ زیرا در این حالت ریه‌ها نمی‌توانند به اندازه کافی باز شده و هوا را در خود جای دهند در این صورت بدن با تغییر وضعیت دیافراگم سعی در افزایش فضا برای تنفس خواهد داشت و از آنجایی که این کار با صرف انرژی زیادی همراه است، موجب خستگی سریع و کاهش توان افراد مبتلا به فرورفتگی قفسه سینه می‌شود؛ علاوه بر این فرد ممکن است عوارض زیر را هم تجربه کند:

 • ابتلا مکرر به عفونت‌های دستگاه تنفسی
 • خس خس سینه در حین تنفس
 • سرفه
 • تنگی نفس در حین ورزش
 • سرگیجه ( به دلیل کاهش اکسیژن رسانی)

در مواردی که فرورفتگی قفسه سینه شدید است؛ جناق سینه بیش از حد به ستون فقرات نزدیک شده و این امر منجر به چرخش شانه‌ها به سمت جلو و ایجاد انواعی از اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات می‌شود.

در این صورت فرد علاوه بر عوارض ناشی از فرورفتگی قفسه سینه، دچار یکسری مشکلات متفرقه مثل، کمردرد یا گردن درد هم می‌شود.

علاوه بر مشکلات فیزیکی ناشی از فرورفتگی قفسه سینه، این عارضه با مشکلات روحی نیز همراه است.

از آنجایی که در بیشتر موارد فرورفتگی قفسه سینه در سنین نوجوانی نمایان شده یا شدت می‌گیرد، می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس در نوجوانان شود. نوجوانانی که با این عارضه دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است از ظاهر خود احساس شرم داشته باشند و به همین دلیل  از حضور در جمع همسالان و شرکت در فعالیت‌های گروهی خودداری کرده و یا با قوز کردن و پوشیدن لباس‌ها گشاد، سعی در مخفی کردن نقص قفسه سینه خود داشته باشند.

به طور کلی افراد مبتلا به فرورفتگی قفسه سینه مستعد افسردگی و انزوا هستند و بهتر است علاوه بر درمان عارضه به دنبال راهی برای کنترل مشکلات روحی هم باشند.

علل ایجاد فرورفتگی قفسه سینه

علت اصلی فرورفتگی قفسه سینه همچنان ناشناخته است؛ اما چند فرضیه درباره علت ایجاد این عارضه وجود دارد. این فرضیه‌ها عبارتند از:

 • انعطاف‌پذیری بیش از حد یا ضعف جناق سینه
 • رشد بیش از حد دنده‌ها
 • رشد غیر طبیعی قفسه سینه
 • درباره ژنتیکی بودن این عارضه اطلاعات زیادی در دست نیست و این بیماری به عنوان یک نقص ژنتیکی شناخته نمی‌شود؛ اما در بیش از ۴۰ درصد موارد، افراد مبتلا به فرورفتگی قفسه سینه، در خانواده درجه یک خود سابقه قفسه سینه قیفی شکل را داشته‌اند.

ممکن است فرورفتگی قفسه سینه به تنهایی ایجاد شود یا اینکه با برخی بیماری‌ها و اختلالات دیگر درارتباط باشد. در افرادی که به یکی از اختلالات زیر دچار هستند، احتمالا فرورفتگی قفسه سینه وجود دارد:

 • سندرم مارفان: نوعی بیماری ژنتیکی و مادرزادی بودی که باعث ایجاد اختلال در تولید بافت پیوندی می‌شود.
 • سندرم نونان: این اختلال باعث رشد غیر طبیعی در بسیاری از قسمت‌های بدن می‌شود و با علائمی مانند عجیب بودن چهره، کوتاه قامتی، بدشکلی‌های استخوانی، نقص قلب، مشکلات خونی و... همراه است.
 • سندرم لهستان: نوعی اختلال است که منجر به عدم رشد یا رشد ناقص ماهیچه‌ها می‌گردد.
 • سندرم اهلرز دانلوس: یک بیماری ژنتیکی نادر بوده که منجر به اختلال در تولید بافت پیوندی می‌شود.
 • سندرم ترنر: یک اختلال کروموزومی بوده و مهم‌ترین علامت آن کوتاه قامتی است و معمولا تا سن ۵ سالگی تشخیص داده می‌شود.
 • راشیتیسم: این بیماری باعث ضعف شدید و نرمی استخوان می‌شود.
 • اسکولیوز: به انحنای غیرطبیعی ستون فقرات اسکولیوز گفته می‌شود و در برخی از موارد ممکن است با فرورفتگی قفسه سینه همراه باشد.
 • استئوژنز ایمپرفکتا: این عارضه استخوان‌های تحت تاثیر قرارداده و باعث شکنندگی آن‌ها می‌شود، به طوری که استخوان‌های فرد با آسیب‌های جزئی یا حتی بدون دلیل می‌شکنند.

روش‌های درمان

از آنجایی که فرورفتگی قفسه سینه با افزایش سن شدید‌تر می‌شود و ممکن است مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کند؛ انتخاب بهترین و سریع‌ترین روش درمان بسیار حائز اهمیت است.

انتخاب بهترین روش درمان به شدت فرورفتگی قفسه سینه بستگی دارد، همانطور که گفته شد در موارد خفیف، ممکن است اصلا نیازی به درمان وجود نداشته باشد و معاینه مرتب توسط پزشک برای جلوگیری از پیشرفت عارضه کافی باشد؛ اما درصورتی که فرورفتگی شدید باشد باید با توجه به سن و شرایط بیمار، سریعا برای درمان اقدام کرد تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

در ادامه به روش‌های درمان و کنترل فرورفتگی قفسه سینه پرداخته می‌شود:

وکیوم بل

درمان و کنترل فرورفتگی قفسه سینه با وکیوم بل

وکیوم بل یک وسیله فنجانی شکل از جنس لاستیک نرم است که به یک پمپ دستی متصل می‌باشد.

وکیوم بل روی قفسه سینه قرار داده می‌شود و با استفاده از پمپ فشار منفی در آن ایجاد می‌شود و به وسیله مکش ایجاد شده در قفسه سینه، به مرور زمان و با استفاده مداوم فرورفتگی قفسه سینه کاهش می‌یابد. معمولا بعد از یک دوره درمان سه الی چهار ماهه، بیماران متوجه بهبود وضعیت قفسه سینه خود می‌شوند. در نهایت بعد از مدتی استفاده از این روش، قفسه سینه به تنهایی و بدون کمک دستگاه وکیوم بل، در جای طبیعی خود قرار می‌گیرد.

استفاده از وکیوم بل، یک درمان غیر تهاجمی بوده و در بلند مدت نتایج خوبی در بهبود وضعیت بیمار حاصل می‌کند.

مدت زمان استفاده از وکیوم بل به سن بیمار و نیز شدت فرورفتگی بستگی دارد.

دستگاه وکیوم بل در کلینیک‌های ارتوپدی و فیزیوتراپی موجود است؛ البته بیمار می‌تواند این دستگاه را تهیه کرده و در منزل از آن استفاده کند.

جراحی

اصلی ترین روش درمان فرورفتگی قفسه سینه جراحی است. درموارد  شدید فرورفتگی قفسه سینه، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قلب و ریه‌ها، جراحی الزامی است. هدف اصلی از انجام جراحی بهبود عملکرد قلب و ریه و نیز بهبود ظاهر فرد است. لازم به ذکر است که روش‌های جراحی نرخ موفقیت بالایی دارند و معمولا افراد بعد از جراحی به ظاهری طبیعی دست پیدا می‌کنند.

بهترین سن برای انجام جراحی معمولا بسته به شرایط و وضعیت بیمار، ۱۰ تا ۱۸ سال است؛ زیرا در این سنین قفسه سینه از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار است.

دو روش جراحی برای درمان فرورفتگی قفسه سینه وجود دارد:

جراحی به روش ناس Nuss

درمان و کنترل فرورفتگی قفسه سینه با جراحی به روش ناس Nuss

این جراحی یک روش‌ درمانی کم تهاجمی محسوب می‌شود. در این روش دو برش کوچک در دو طرف قفسه سینه ایجاد شده و با کمک دوربین و ابزار جراحی مخصوص، یه قطعه فلزی قوس دار را که به طور سفارشی با توجه به شرایط بیمار طراحی شده؛ در قفسه سینه کار گذاشته می‌شود. این قطعه فلزی در جای خود محکم می‌شود و به مرور زمان باعث بهبود وضعیت جناق سینه شده و فرورفتگی قفسه سینه را کاهش می‌دهد.

با تشخیص پزشک بعد از حدود ۳ سال قطعه فلزی در طی یک جراحی سرپایی از بدن خارج می‌شود.

جراحی به روش ناس در افراد بالای ۸ سال قابل انجام است.

جراحی به روش راویچ Ravitch

درمان و کنترل فرورفتگی قفسه سینه با جراحی به روش راویچ Ravitch

جراحی راویچ یک روش تهاجمی در نظر گرفته می‌شود. در این روش یک برش نسبتا بزرگ در مرکز قفسه سینه ایجاد شده و در طی این جراحی بافت‌های پیوندی دنده که بیش از حد رشد کرده‌اند و باعث فرورفتگی قفسه سینه شده‌اند، از بدن خارج می‌شوند؛ سپس جناق سینه در محل طبیعی خود قرار داده شده و با استفاده از پیچ و سایر ابزار پزشکی در جای خود محکم می‌شود.

در آینده و پس از تثبیت وضعیت جناق سینه پیچ‌ها در طی یک جراحی سرپایی از بدن خارج می‌شوند.

این جراحی در سنین ۱۴ تا ۲۱ سال قابل انجام است.

بهبودی بعد از جراحی قفسه سینه، به سن و شرایط بیمار و نیز شدت فرورفتگی قفسه سینه بستگی دارد. به طور کلی افراد بعد از جراحی ۳ تا ۵ رو در بیمارستان بستری می‌شوند و بعد از گذشت دو تا سه هفته می‌توانند به سرکار یا تحصیل خود باز گردند.

لازم به ذکر است که بیمار باید به مدت ۱ تا ۳ ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین خودداری کند.

جراحی قفسه سینه مانند هر روش جراحی دیگری، با عوارض جانبی و خطراتی همراه است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

۱ـ خونریزی: خونریزی در طی جراحی‌های قفسه سینه طبیعی است، اما ممکن است خونریزی از کنترل خارج شود.

۲ـ  پنوموتوراکس: نوعی عارضه است که به دلیل به دام افراد هوا در بین ریه‌ها اتفاق می‌افتد. ممکن است پنوموتوراکس به دلیل ضربه و آسیب به قفسه سینه یا جراحی در ناحیه قفسه سینه ایجاد شود. این عارضه با درد در قفسه سینه همراه است.

اگر پنوموتوراکس خفیف باشد نیاز به درمان ندارد و خود به خود از بین می‌رود؛ اما اگر شدید باشد؛ پزشک یک لوله باریک را از بین دنده‌ها وارد قفسه سینه کرده و هوا را خارج می‌کند.

۳ـ تغییر محل میله‌ها: اگر میله‌ها در حین جراحی به خوبی در محل خود تثبیت نشوند یا اینکه در محل درستی قرار نگیرند؛ احتمال جا به جایی آن‌ها وجود دارد.

در این صورت علاوه بر اینکه فرورفتگی قفسه سینه درمان نمی‌شود، مشکلات دیگری نیز مانند درد در قفسه سینه، به بیمار تحمیل می‌شوند.

۴ـ عود بیماری: در هر دو روش جراحی احتمال عود فرورفتگی وجود دارد. اگر جراحی در سن نامناسبی انجام شود یا اینکه میله‌ها و پیچ‌های نگهدارنده زودتر از موقع از بدن خارج شوند، احتمال عود فرورفتگی سینه افزایش می‌یابد.

۵ـ آب آوردن ریه: در موارد نادری احتمال آب آوردن ریه بعد از جراحی قفسه سینه وجود دارد؛ البته فرورفتگی قفسه سینه به تنهایی ممکن است باعث آب آوردن ریه شود.

۶ـ خطر مرگ: در موارد بسیار نادری ممکن است به دلیل جا به جایی زیاد میله‌ها و پیچ‌های کارگذاشته شده در قفسه سینه، آسیب‌های شدیدی ایجاد شده و منجر به مرگ بیمار شود. البته همانطور که گفته شد این عارضه در ۲۵ سال اخیر به ندرت اتفاق افتاده است.

جراحی ترکیبی

درمان و کنترل فرورفتگی قفسه سینه با جراحی ترکیبی

گاهی اوقات در صورتی که فرورفتگی بسیار شدید باشد؛ ممکن است انجام یکی از جراحی‌های ذکر شده، به تنهایی کافی نباشد. در این صورت لازم است که دو روش ناس و راویچ با هم ادغام شوند.

در این روش ابتدا یک برش بزرگ در وسط قفسه سینه ایجاد می‌شود و بافت‌های پیوندی که رشد بیش از حد داشته‌اند از بدن خارج می‌شوند؛ سپس جناق سینه در محل طبیعی خود قرار داده می‌شود؛ اما چون در این حالت فرورفتگی بسیار شدید است، برای محکم کردن جناق سینه در محل درست، باید مانند روش ناس از یک میله فلزی قوس دار استفاده شود.

پس در ادامه یک میله قوس دار که به طور سفارشی ساخته شده، در زیر جناق سینه قرار داده می‌شود و در آخر دنده‌ها، جناق سینه و میله فلزی، با استفاده از پیچ و سایر ابزار‌های پزشکی در محل خود محکم می‌شوند.

 فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به تنهایی برای درمان فرورفتگی قفسه سینه کافی نیست و معمولا به عنوان یک درمان کمکی، در کنار وکیوم بل یا بعد از جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با انجام تمرینات فیزیوتراپی مربوط به قفسه سینه، ماهیچه‌های شانه به حالت طبیعی باز می‌گردند، ماهیچه‌های قفسه سینه تقویت می‌شوند و دیافراگم که یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم تنفسی است؛ انعطاف‌پذیری بیشتری پیدا می‌کند؛ در نتیجه درد و ناراحتی بیمار کاهش یافته و نیز به دلیل بهبود عملکرد دیافراگم، تنفس نیز ساده‌تر می‌شود.

لازم به ذکر است که در فرورفتگی قفسه سینه، به دلیل تحت فشار بودن قلب و ریه‌ها، به هیچ عنوان نباید به تنهایی و بدون راهنمایی فیزیوتراپیست، تمرینات را انجام داد، زیرا احتمال آسیب وجود دارد.

همانطور که گفته شد، انجام تمرینات فیزیوتراپی به تنهایی باعث بهبود فرورفتگی قفسه سینه نمی‌شود؛ اما از آنجایی که باعث تقویت عضلات می‌شود، می‌تواند به عنوان یک روش مکمل در کنار سایر روش‌ها، در بهبود برخی از عوارض ناشی از فرورفتگی قفسه، موثر باشد.

۱ـ شنا رفتن

تمرین شنا برای بهبود فرورفتگی قفسه سینه

شنا رفتن برای تقویت عضلات سینه بسیار مفید است.

ممکن است در ابتدا انجام حرکت شنا برای شما سخت باشد در این صورت می‌توانید حرکت شنا روی دیوار را انجام دهید و بعد به مرور سطح خود را به شنا روی زمین ارتقا دهید.

۱-در حالت پلانک روی زمین قرار بگیرید.

۲-کف دستان را به گونه‌ای روی زمین قرار دهید که کف دست‌ها در زیر شانه‌ها قرار بگیرند.

۳-همراه با یک دم عمیق بدن خود را به سمت پایین ببرید به گونه‌ای که شانه‌ها در کنار بدن قرار بگیرند.

۴-همراه با بازدم از زمین فاصله بگیرید و به حالت اول باز گردید.

۵-توصیه می‌شود که این حرکت را در ۲ ست ۱۰ تایی انجام دهید، اما اگر برایتان دشوار است می‌تواند در ابتدا حرکت را به صورت ۲ ست ۵ تایی اجرا کنید.

تذکر: انجام حرکت شنا باید حتما به دم و بازدم همراه باشد تا علاوه بر عضلات قفسه سینه، ریه‌ها نیز درگیر شوند و تاثیر ورزش بیشتر شود.

۲ـ کشش عضلات سینه

تمرین کشش عضلات سینه برای بهبود فرورفتگی قفسه سینه

-روی زمین دراز بکشید یا اینکه به یک توپ بدنسازی تکیه دهید.

۲-با هر دست یک دمبل کوچک را نگه دارید.

۳- بازو‌ها را از بدن فاصله دهید و باز کنید تا زمانی که کشش را در قفسه سینه احساس کنید.

۴- می‌توانید این حرکت ۲ ست ۱۰ تایی انجام دهید.

۳ـ بارفیکس

تمرین بارفیکس برای بهبود فرورفتگی قفسه سینه

بارفیکس نقش زیادی در تقویت عضلات پشت دارد. با تقویت عضلات پشت عوارض ناشی از فرورفتگی قفسه سینه کاهش می‌یابد.

۱- با هر دو دست میله بارفیکیس را بگیرید.

۲-عضلات شکم و کمر را خود را منقبض کنید.

۳- خود را به آرامی به سمت بالا بکشید.

۴-به آرامی پایین بیایید.

۵-این حرکت را ۴ بار درهفته به هر تعدادی که می‌توانید، انجام دهید.

۴ـ حرکت سوپرمن

تمرین حرکت سوپرمن برای بهبود فرورفتگی قفسه سینه

۱-بر روی یک تشک یا مت یوگا به روی شکم دراز کشیده و دستان خود را به سمت جلو بکشید.

۲-با یک دم عمیق دستان، سر، گردن و شانه‌ها را از زمین فاصله دهید.

۳-با یک بازدهم به حالت استراحت بازگردید.

۴-این حرکت را به صورت ۲ ست ۱۰ تایی انجام دهید.

۵ـ چرخش کمر و قفسه سینه

تمرین چرخش کمر و قفسه سینه برای بهبود فرورفتگی قفسه سینه

این حرکت علاوه بر بهبود وضعیت عضلات قفسه سینه، برای عملکرد قلب نیز مفید است.

۱-روی زمین یا صندلی بنشینید.

۲-با یک دم عمیق کمر و بالاتنه خود را به سمت راست بچرخانید.

۳- این وضعیت را به مدت ۵ ثانیه حفظ کنید.

۴- با یک بازدم به حالت اولیه بازگردید.

۵- این حرکت را برای سمت دیگر بدن نیز اجرا کنید.

شما می‌توانید این تمرین را در منزل، محل کار و هر جای دیگری انجام دهید.

۶ـ پرس سینه

تمرین پرس سینه برای بهبود فرورفتگی قفسه سینه

پرس سینه یکی از بهترین تمرینات برای تقویت عضلات سینه می باشد و از این رو برای بهبود فرورفتگی قفسه سینه مفید است.

۱-روی نیمکت دراز بکشید.

۲-دو دمبل با وزن متوسط را در دست بگیرید.

۳-دستان خود را به گونه‌ای در جلو بدن نگه دارید که دمبل‌ها دقیقا مقابل سینه شما باشند.

۴- همراه با یک دم عمیق دستان خود را پایین بیاورد تا کشش را در عضلات سینه حس کنید.

۵- همراه با بازدم دستان خود را بالا برده و به حالت اول برگردید.

۶-این حرکت را ۳ بار در هفته به صورت ۲ ست ۱۰ تایی انجام دهید.

بریس

استفاده از بریس به عنوان یک روش درمانی برای فرورفتگی قفسه سینه در نظر گرفته نمی‌شود.

معمولا بعد از انجام جراحی، به منظور افزایش سرعت بهبودی، تثبیت بهتر دیواره قفسه سینه و حمایت از قفسه سینه از بریس استفاده می‌شود.

این بریس‌ها قفسه سینه را در وضعیت صحیح، ثابت نگه می‌دارند و با اعمال فشار یکنواخت و دائمی به پشت بدن باعث صاف شدن پشت شده که این امر موجب قرارگیری شانه‌ها در وضعیتی درست می‌شود، در نتیجه فشار کمتری به قفسه سینه وارد میگردد.

درمان‌های آینده

ممکن است در آینده با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی، روش‌های جدیدی برای درمان یا بهبود ظاهر فرورفتگی قفسه سینه به وجود بیاید.

۱. تزریق فیلر یا چربی در محل فرورفتگی: یکی از روش‌هایی که به تازگی مطرح شده بهبود ظاهر قفسه سینه با تزریق فیلر یا چربی است.

این روش عارضه را درمان نمی‌کند و صرفا به بهبود ظاهر قفسه سینه در موارد خفیف کمک می‌کند.

البته هنوز تحقیقات گسترده‌ای درباره این روش صورت نگرفته و با توجه به پیچیدگی ساختار استخوان‌ها، غضروف‌ها و ماهیچه‌های قفسه سینه، ممکن است این روش چندان ایمن نباشد.

در کل تزریق چربی یا فیلر جز گزینه‌های درمانی محسوب نشده و صرفا جنبه زیبایی خواهد داشت.

۲. ساخت پروتز‌های مخصوص: یکی دیگر از روش‌های قابل بحث، ساخت پروتز‌های مخصوص با استفاده از پرینتر‌های سه بعدی است. در این روش ایمپلنت‌هایی با توجه به شرایط بیمار طراحی و ساخته می‌شوند که می‌توانند ظاهر فرد را بهبود ببخشند.

البته این روش نیز در حال طی کردن مراحل اولیه تحقیقات است و هنوز به عنوان یکی از راه‌های درمان فرورفتگی قفسه سینه، به رسمیت شناخته نمی‌شود.

مقایسه روش‌های درمان

روش درمان کاربرد روش درمانی میزان موفقیت شیوه انجام درمان
عدم درمان و زیر نظر گرفتن شرایط در موارد خفیف که فرد دچار هیچ‌گونه علائم و عوارضی نیست. بسته به شرایط متفاوت است. دخالت پزشکی صورت نگرفته و فقط وضعیت بررسی می‌شود.
استفاده از وکیوم بل در موارد خفیف تا متوسط فرورفتگی نرخ موفقیت متوسطی بدون نیاز به جراحی بوده و با ایجاد فشار منفی روی قفسه سینه
جراحی به روش ناس در موارد متوسط تا شدید فرورفتگی بسیار موفقیت آمیز جراحی کم تهاجمی
جراحی به روش راویچ در موارد شدید فرورفتگی بسیار موفقیت آمیز یک روش تهاجمی بوده و در طی آن بافت‌های اضافی دنده‌ها از بدن خارج می‌شوند.
جراحی ترکیبی در موارد خیلی شدید فرورفتگی بسیار موفقیت آمیز یک روش درمانی تهاجمی بوده و در واقع ترکیب دو جراحی ناس و راویچ است.
انجام تمرینات فیزیوتراپی یک روش درمانی مستقل نیست و باید در کنار سایر روش‌ها مثل، جراحی یا وکیوم بل، به منظور کاهش عوارض و تقویت عضلات به کار برده شود.
استفاده از بریس باعث درمان فرورفتگی قفسه سینه نمی‌شود بلکه به بهبودی بعد از جراحی قفسه سینه کمک می‌کند و عوارض را کاهش می‌دهد.

راهکار‌هایی برای داشتن زندگی بهتر با وجود فرورفتگی قفسه سینه

 1.  اگر با مشکلاتی مثل کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و انزوا دست و پنجه نرم می‌کنید، حتما از یک روانشناس کمک بگیرید.
 2.  طبق دستور پزشک به طور مرتب و در صورت نیاز وضعیت قلب و ریه‌ها را کنترل کنید تا از ایجاد مشکلات جدی جلوگیری شود.
 3. دستورات پزشک مثل نحوه استفاده از بریس، وکیوم بل و… را به درستی اجرا کنید.
 4. هر روز بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب و هر شب قبل از خواب، تمرینات فیزیوتراپی و ورزش‌های تعیین شده توسط پزشک یا فیزیوتراپیست را انجام دهید.
 5.  تنفس دیافراگمی داشته باشید، زیرا این کار به بهبود عملکرد ریه‌ها کمک می‌کند.
 6.  از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین که موجب تنگی نفس یا افزایش ضربان قلب می‌شوند؛ خودداری کنید.
 7. خودتان را دوست بدارید و آگاه باشید که تفاوت ظاهری شما با سایرین به معنی بی‌ارزش بودن شما نیست.

سوالات متداول

آیا فرورفتگی قفسه سینه خطرناک است؟

در موارد خفیف خیر؛ اما اگر فرورفتگی شدید باشد ممکن است باعث ایجاد مشکلات قلبی و ریوی شود.

آیا فرورفتگی قفسه سینه خود به خود از بین می رود؟

خیر. فرورفتگی قفسه سینه خود به خود از بین نرفته و با افزایش سن شدیدتر می‌شود. البته در صورتی که این عارضه خفیف باشد و به قلب و ریه فشار وارد نکند به درمان خاصی نیاز ندارد.

در صورت عدم درمان فرورفتگی قفسه سینه فرد دچار چه مشکلاتی خواهد شد؟

فرورفتگی قفسه سینه تهدید کننده حیات نیست اما در صورت عدم درمان، فرورفتگی شدیدتر می‌شود و باعث افزایش علائمی مثل تنگی نفس، درد قفسه سینه و خستگی بیش از حد می‌شود.

اگر فرد مبتلا به فرورفتگی قفسه سینه، به جراحی قلب نیاز داشته باشد، می‌توان ترمیم قفسه سینه و جراحی قلب را به صورت همزمان انجام داد؟

بله. می‌توان جراحی قلب را به همراه جراحی ترمیم فقسه سینه انجام داد، البته این کار مستلزم هماهنگی دقیق تیم‌های پزشکی است.

آیا فرورفتگی قفسه سینه ژنتیکی است؟

شواهد دقیقی مبنی بر ژنتیکی بودن این عارضه وجود ندارد، اما در بیش از ۴۰ درصد موارد افرادی با سابقه خانوادگی فرورفتگی قفسه سینه، به این مشکل دچار می‌شوند.

آیا فرورفتگی قفسه سینه قابل پیشگیری است؟

خیر. از آنجایی که علت دقیق فرورفتگی قفسه سینه مشخص نیست، نمی‌توان از آن پیشگیری کرد.

آیا فرورفتگی قفسه سینه باعث معافیت از سربازی می‌شود؟

طبق قانون در صورتی فرورفتگی قفسه سینه خفیف باشد و باعث ایجاد مشکلات قلبی و ریوی نشود، فرد معاف از خدمات رزمی می‌شود. اما اگر فرورفتگی قفسه سینه به حدی شدید باشد که در عملکرد قلب و ریه اختلال ایجاد کند، فرد معاف دائم خواهد شد.

آیا دختران هم به فرورفتگی قفسه سینه دچار می شوند؟

بله. فرورفتگی قفسه سینه بیشتر در پسران رخ می‌دهد؛ اما ممکن است دختران نیز به آن دچار شوند.

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

تماس با ما